Nejvyšší soud potvrdil, že se stát musí omluvit za Zemanovy lži o Šarapatkovi

Bývalý poradce Miloše Zemana Zdeněk Šarapatka (FORUM 24)

Bývalý poradce Miloše Zemana Zdeněk Šarapatka | FOTO: FORUM 24

Radní České televize a spolupracovník deníku FORUM 24 Zdeněk Šarapatka oznámil, že Nejvyšší soud potvrdil předchozí rozhodnutí městského a obvodního soudu týkající se výroků prezidenta Miloše Zemana na jeho adresu. Ministerstvo financí by se nyní mělo Šarapatkovi za Zemana omluvit.

„Je to malý krok pro spravedlnost, ale velký skok pro občana… Nejvyšší soud ČR odmítl dovolání MF, resp. Hradu a potvrdil rozsudky městského a obvodního soudu: Prezident České republiky Miloš Zeman o mně lhal a musí se omluvit. Děkuji skvělému profíkovi JUDr. Arturovi Ostrému za nasazení a odvahu, s jakými mě zastupoval proti státní moci. A díky vám všem, kteří jste byli s námi…“ napsal Šarapatka na svém facebookovém profilu.

O omluvě pravomocně rozhodl odvolací pražský městský soud již v únoru tohoto roku. Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost, ten ale z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel po dohodě. Za Zemanův výrok se musí omluvit ministerstvo financí, přímo hlavu státu totiž zažalovat nelze. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček označil rozhodnutí soudu za Pyrrhovo vítězství. Soudy dosud řešily několik Zemanových výroků, za některé se omluvil.

Odvolací senát takto potvrdil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 z května loňského roku. Ministerstvo musí podle pravomocného rozhodnutí zaslat Šarapatkovi doporučený dopis s omluvou do sedmi dnů od právní moci rozsudku. Ministerstvo financí se dovolávalo k Nejvyššímu soudu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články