Nejvyšší správní soud odmítl další útok Hradu na nezávislost justice

ČTK

Prezident Miloš Zeman, v pozadí nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský | FOTO: ČTK

Nejvyšší správní soud odmítl další zpochybňování nezávislosti české justice ze strany Hradu. Místopředsedkyně NSS Barbara Pořízková reagovala na včerejší výrok premiéra Andreje Babiše. Ten po lánské schůzce s Milošem Zemanem prohlásil, že podle prezidenta tento soud nahrává ekologickým aktivistům.

Místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu Barbara Pořízková v prohlášení, které NSS zaslal deníku Forum 24, uvedla:

„Zpochybňování nestrannosti soudců Nejvyššího správního soudu  mě osobně velmi mrzí. Nejvyšší správní soud se obecně těší vysoké důvěře veřejnosti. Tato důvěra nespadla z nebe, ale je výsledkem rozhodovací činnosti právě jeho soudců. Soudci NSS opakovaně prokázali, že jsou profesionálové, kteří spory rozhodují nestranně a podle práva, bez ohledu na mediální tlak či obecnou politickou poptávku.

Hradní kancléř Vratislav Mynář minulý týden stáhl správní žalobu na Národní bezpečnostní úřad kvůli neudělení bezpečnostní prověrky. V odůvodnění svého kroku mimo jiné zpochybnil nezávislost Nejvyššího správního soudu a dal to do souvislosti s výroky bývalého předsedy NSS Josefa Baxy, který veřejně promluvil o snahách Hradu ovlivňovat soudce.

Týdeník Respekt předtím napsal, že kancléř Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se týkají Hradu a prezidenta. Mynář to nevyvrátil a prezident se ho později zastal, když prohlásil, že Mynář jednal se soudci z jeho pověření.

Část opozice mezitím přichází s novou iniciativou, která má do právního řádu zakotvit pojistku, že kancléřem prezidenta republiky bude osoba důvěryhodná a prověřená. Starostové a nezávislí společně s Piráty ve sněmovně předloží novelu zákona o Kanceláři prezidenta republiky. Hradní kancléř by měl podle návrhu do dvou let od svého jmenování získat bezpečnostní prověrku na stupeň tajné.

Poslanci STAN s návrhem v tomto duchu přicházejí už podruhé. Loni v červnu se o zamítnutí novely, která u hradního kancléře požadovala nejpřísnější prověrku, postarali komunisté, hnutí ANO, SPD a ČSSD.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner