Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí Rady České televize o odvolání dozorčí komise. Rada jednala protiprávně

Jednání Rady České televize. Ilustrační foto. (archiv ČT)

Jednání Rady České televize. Ilustrační foto. | FOTO: archiv ČT

Nejvyšší správní soud v Brně rozhodl, že Rada České televize neměla v listopadu 2020 oprávnění odvolat celou dozorčí komisi, k jejíž činnosti měla údajné výhrady. Rozhodnutí Rady ČT padlo na návrh tehdejší radní Hany Lipavské. Verdikt, proti němuž nejsou přípustné již žádné opravné prostředky, byl dnes zveřejněn na úřední desce soudu.

Čtyři z tehdy odvolaných radních se bránili u soudu. Simona Holubová, Stanislava Hronová, Jiří Stránský a Jiří Staněk však u Městského soudu v Praze neuspěli a soud jejich žalobu zamítl, neboť dospěl k závěru, že rada je oprávněná odvolat členy své dozorčí komise v zásadě z jakéhokoliv důvodu.

()

Podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu však rada nebyla oprávněná odvolat komisi za porušení jiných povinností při výkonu funkce než těch, které vymezuje zákon o ČT, tedy ani „kvůli vyslovení vážných výhrad k práci komise“.

Zákon o ČT totiž podle NSS připouští jen konkrétní důvody pro odvolání, třeba když členové přestanou splňovat předpoklady pro výkon funkce, naruší důstojnost funkce, případně učiní něco, co zpochybní jejich nezávislost či nestrannost. Důvodem odvolání může být i delší než tříměsíční neúčast na jednáních komise.

Městský soud dříve argumentoval tím, že rada musí mít ke komisi důvěru, a že je proto přípustné, pokud ji v případě nespokojenosti jako celek odvolá. „I když právní argumentace městského soudu učiněná při řešení této právní otázky byla pečlivá a jistě nepostrádala logiku, nereflektovala nutnost respektovat aktuální právní úpravu,“ uvedl v rozsudku Nejvyšší správní soud.

Rada později do komise zvolila Michala Petrmana, Zuzanu Prokopcovou, Evu Hubkovou, Petra Juchelku a Jana Lamsera.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články