Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman chce být soudcem Evropského soudu pro lidská práva

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman  (ČTK)

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | FOTO: ČTK

Pavel Zeman, nejvyšší státní zástupce, chce být soudcem Evropského soudu pro lidská práva. Přihlásil se do výběrového řízení. Uvedl to dnes na webu Nejvyššího státního zastupitelství mluvčí Petr Malý. Do výběrového řízení se přihlásilo celkem sedm zájemců. 

„Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se rozhodl přihlásit do výběrového řízení na kandidáty na funkci soudce Evropského soudu pro lidská práva vypsaného Ministerstvem spravedlnosti České republiky. Pro tento krok se rozhodl po pečlivém zvažování a považuje za správné svoji kandidaturu oznámit veřejně,“ sdělil Malý.

Zájemci mohli zasílat přihlášky do 30. září. Svou kandidaturu již dříve v rozhovoru pro Lidové noviny ohlásila ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková. Všichni zájemci musí být českými občany a měli by aktivně ovládat oba jednací jazyky, tedy angličtinu a francouzštinu. Splňovat by měli i podmínky vyžadované pro výkon funkce soudce některého z českých nejvyšších soudů, případně být uznávanými právníky. Evropský soud pro lidská práva projednává případy týkající se porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

Na základě ústních pohovorů vybere komise tři nejvhodnější kandidáty, jejich seznam musí schválit panel zřízený Výborem ministrů Rady Evropy, poté jej musí schválit česká vláda. Volbu jednoho konkrétního soudce za Českou republiku poté provede Parlamentní shromáždění Rady Evropy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]