Nejvyšší státní zástupce Zeman nepodá správní žalobu kvůli Babišovu střetu zájmů

ČTK

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | FOTO: ČTK

Nejvyšší státní zastupitelství na svém webu oznámilo, že nepodá správní žalobu kvůli rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje, který vede Jaroslava Pokorná Jermanová, ve věci zastaveného přestupku v případě střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Podle nejvyššího státního zástupce nejde o veřejný zájem.

„Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se po přezkoumání příslušných podkladů rozhodl nepodat správní žalobu, neboť ve věci neshledal závažný veřejný zájem, který podání takové žaloby podmiňuje. Zákon opravňuje nejvyššího státního zástupce napadnout žalobou rozhodnutí správního orgánu výhradně k ochraně závažného veřejného zájmu. Smyslem zákonné úpravy není revidovat individuální přestupková řízení a uložené sankce,“ píše se na webu Nejvyššího státního zastupitelství.

Pavel Hofman

Podnět podali organizace Transparency International ČR a senátor Lukáš Wagenknecht. „Nejvyšší státní zastupitelství si ke komplexnímu a podrobnému posouzení věci vyžádalo řadu podkladových materiálů včetně správních spisů Městského úřadu v Černošicích i Krajského úřadu Středočeského kraje jako odvolacího orgánu a také auditní zprávy Evropské komise. Je třeba zdůraznit, že daný případ se týká výhradně posouzení údajného střetu zájmů v mediální oblasti, nikoliv v oblasti čerpání dotací. Aktuální rozhodnutí nejvyššího státního zástupce nepodat správní žalobu ve věci údajného střetu zájmů nesouvisí s probíhajícím trestním stíháním předsedy vlády Andreje Babiše v trestní věci označované jako kauza Čapí hnízdo,“ uvádí se na webu.

Středočeský kraj zastavil přestupkové řízení v září 2019. Podle krajských úředníků nebylo prokázáno, že by Babiš ovládal mediální společnosti. Babiš čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Premiér se bránil tím, že holding vložil do svěřenského fondu.

O tom, že se jedná o přestupek, rozhodl původně Městský úřad v Černošicích. Poprvé rozhodl v Babišův neprospěch v lednu 2019, kraj ale po premiérově odvolání vrátil případ k novému rozhodnutí. V srpnu městský úřad opět shledal u Babiše střet zájmů, tak jako v lednu mu uložil pokutu 200.000 korun. Krajští úředníci po dalším odvolání řízení pravomocně zastavili.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner