Nejvyšší ústavní činitelé ČR vlezli svorně do zadnice čínským papalášům

Ministr kultury Daniel Herman při nedávném setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. (ČTK)

Ministr kultury Daniel Herman při nedávném setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. | FOTO: ČTK

Setkání několika českých politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky. Uvedli to dnes ve společném prohlášení nejvyšší ústavní činitelé ČR – prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Považovali by za nešťastné, aby „osobní aktivity některých českých politiků“ byly takto kýmkoliv vnímány.

Je třeba zdůraznit, že nanejvýš servilní a nedůstojné prohlášení nejvyšších ústavních představitelů České republiky bylo učiněno jaksi preventivně a zcela dobrovolně. V češtině pro to existuje hezký a výstižný výraz vstřícná předposranost.

Vztahy Česka a Číny jsou podle prezidenta, premiéra a předsedů obou komor Parlamentu v posledních letech velmi přínosné a užitečné a je v zájmu země je nadále intenzivně rozvíjet. „Jako nejvyšší ústavní činitelé České republiky chceme společně zdůraznit, že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí,“ stojí v prohlášení.

Kancelář prezidenta republiky

Setkání s tibetským duchovním vůdcem, 14. dalajlamou, jehož soukromý charakter se v prohlášení zdůrazňuje, se dnes v sídle ministerstva kultury na Maltézském náměstí zúčastnili ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), místopředseda lidovců a místopředseda Sněmovny Jan Bartošek, místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL), předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová (bezpartijní), bývalá europoslankyně Zuzana Roithová a senátor Petr Šilar (oba KDU-ČSL).

Hermanův stranický kolega, vicepremiér Pavel Bělobrádek, se ranní schůzky navzdory svému pondělnímu vyjádření nezúčastnil.

[ctete-foto]81202[/ctete-foto]

„Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány,“ uvedli čelní představitelé státu v prohlášení.

Ministerstvo zahraničí už v pondělí sdělilo, že se k soukromému programu členů vlády nevyjadřuje. Ministr kultury Herman uvedl, že dalajlamu přijal jako představitele významného světového duchovního směru, což mu náleží, neboť do jeho resortu spadá agenda církví, a tedy i duchovních záležitostí.

O víkendu se s dalajlamou setkal v Bratislavě slovenský prezident Andrej Kiska, což vyvolalo velmi ostré a arogantní protesty z čínské strany. Něco takového neučinil český prezident Zeman ani náhodou. Dalajlama zkrátka není Vladimir Putin ani Si Ťin-pching.

[ctete-foto]81153[/ctete-foto]

Čína osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír označuje za „separatistu“, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást území komunistické Číny a setkání státníků s dalajlamou kritizuje dlouhodobě. Čínské ministerstvo zahraničí označilo Kiskovu schůzku s dalajlamou za narušení politiky jedné Číny, kterou se podle úřadu Slovensko zavázalo respektovat.

Premiér Sobotka přispěchal už v pondělí s vyjádřením, že česká vláda celistvost Číny dlouhodobě respektuje. „Pan Bělobrádek a pan Herman se s dalajlamou setkávají jako soukromé osoby, nikoliv jako reprezentanti vlády,“ zdůraznil premiér.

Dalajlama byl dnes hlavním hostem mezinárodní konference Forum 2000, která pokračovala třetím dnem v Praze.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]