Nejvyšší volební potenciál má stále koalice SPOLU, získat může až 31 procent

Lídři koalice SPOLU – Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL). (Tony Havlík/FORUM 24)

Lídři koalice SPOLU – Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL). | FOTO: Tony Havlík/FORUM 24

Do sněmovních voleb zbývá už méně než týden. Největší potenciál oslovit voliče si drží koalice SPOLU, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Pokud by jí dali hlas všichni, kteří to skutečně zvažují, získala by až 31 procent. Vyplývá to z průzkumu agentur Kantar a Data Collect pro Českou televizi. 

Na druhém místě je hnutí ANO, které by mohlo získat až 27,5 procenta. Na třetím místě jsou s 26,5 procenty Piráti a Starostové. Následuje SPD s 15 procenty, sociální demokracie s 9 procenty a Přísaha s 8,5 procenty. Sedm procent by mohli získat komunisté a uskupení TSS, devátí se 6 procenty jsou pak Zelení.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Průzkum se konal mezi 16. zářím a 1. říjnem, tazatelé se ptali tří tisíc lidí. Statistická chyba je podle agentury maximálně plus minus jedna celá osm desetin procenta.

Volební potenciál ukazuje, kolik procent hlasů by strana, hnutí či koalice mohly v současnosti hypoteticky získat ve volbách do poslanecké sněmovny, pokud by se k ní přiklonili všichni lidé, kteří její volbu reálně zvažují a nevylučují účast u voleb, vysvětlují autoři výzkumu. Suma volebních potenciálů proto není sto procent. Člověk rozhodující se mezi volbou dvou a více subjektů je totiž potenciálním voličem obou z nich.

„Do volebního potenciálu strany A vstupují pouze respondenti, kteří nevylučují účast u voleb a zároveň uvedou spontánně danou politickou stranu A jako hlavní preferovanou, nebo uvedou spontánně jinou politickou stranu jako hlavní preferovanou, ale řeknou, že si v případě své účasti nejsou zcela jisti jejím výběrem, a mezi dalšími vážně zvažovanými uvedou stranu A, nebo neuvedou spontánně žádnou politickou stranu jako hlavní preferovanou a mezi vážně zvažovanými uvedou stranu A,“ vysvětlují výzkumníci.

„Suma volebních potenciálů není 100 %: člověk, který vážně zvažuje volbu strany A a strany B, je potenciálním voličem obou z nich. Ukazatel aktuálního volebního potenciálu je nutno chápat pro každou stranu odděleně,“ doplnili autoři výzkumu s tím, že se v žádném případě nejedná o prognózu výsledků voleb.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]