Nekažte nám svátky a odejděte alespoň na Silvestra, žádají Rusové Putina

Twitter

Vladimir Putin se v batyskafu noří do hlubin, kde by si mnoho Rusů přálo, aby také zůstal. Ilustrační snímek | FOTO: Twitter

Desítky tisíc Rusů podepsaly petici Nový rok bez Vladimira, jejíž autoři žádají prezidenta Vladimira Putina, aby jim alespoň na Silvestra sešel z očí.

„Pane prezidente, v předvečer radostného svátku, Nového roku, prohlašujeme, že jsme unavení. Vaše osoba je spojena s chudobou, omezováním práv a svobod nás, občanů Ruské federace, nekonečnou lží, obrovskými krádežemi a beztrestností pro členy vertikály moci, kterou jste založil,“ konstatují v úvodu vesměs zdvořile pojatého textu petice a přecházejí ke své žádosti.

„My, kteří jsme podepsali tuto petici, vás žádáme, abyste odešel alespoň na Silvestra, protože jsme pochopili, že už nikdy dobrovolně neodejdete. Není třeba pronášet projev. Nekažte nám sváteční den. V tuto radostnou noc uvidíme jen Kreml, uslyšíme bijící hodiny a zaměříme se na to, co považujeme za důležité,“ žádají Putina.

„Naši petici chápeme jako svobodný hlas Rusů proti Putinovi z KGB,“ popsal deníku FORUM 24 jeden z jejích autorů, Daniil Bajušev z Moskvy. O efektu této podpisové akce zveřejněné na portálu Change.org, si nedělá velké iluze, byť je přesvědčený o tom, že o ní Putina jeho aparát zpraví. „Jsem pouhý umělec, jedno ale vím jistě – nic jako většinová podpora Putina v Rusku neexistuje. Ptal jsem se stovek lidí a jen jediný mi řekl ‚Ano, podporuji prezidenta,‘“ řekl v rozhovoru pro FORUM 24. Sám se setkává jen se dvěma typy Putinových podporovatelů. „Podporují ho hrabiví lidé, kteří to dělají pro peníze, anebo vystrašení lidé,“ vysvětluje s tím, že třetí skupina, která v Rusku byla ještě před dvěma lety, už neexistuje.

Bajušev podle svých slov během petice získal představu o tom, kolik strachu ve společnosti je. „Psala mi spousta lidí, že se obávají o mé bezpečí, a to už je dost děsivé. Jsme zemí ustavičného strachu,“ dodal s tím, že příští rok petici s kolegy zopakuje. „Za dva týdny 35 000 podpisů… Z toho si Putin samozřejmě nic nedělá. Příští rok to doufám bude tisíckrát víc,“ dodal v nadsázce. Už teď se nicméně těší z představy, že Putinovi alespoň pokazí náladu. „Ačkoli nezná stud ani svědomí, jsem si jist, že sepisovat novoroční žvásty pro něj bude obzvláště těžké. Pokračujme – sdílejte a repostujte v sociálních sítích a soukromých skupinách. Děkuji, a šťastný a veselý,“ povzbuzoval Bajušev další potenciální signatáře.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner