Nekazte si letní grilovačku potravinami od Babiše. Přinášíme jejich přehled

Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Dovolenková sezóna je v plném proudu a mnoho lidí kvůli pandemii koronaviru tráví zasloužený odpočinek v Česku. Co by to ale bylo za letní večer bez pořádné grilovačky. Chuť k jídlu však dokáže pořádně zkazit premiér Andrej Babiš (ANO). Zejména pokud omylem nakoupíte výrobky potravinářských firem z jeho svěřenského fondu.

Vyhnout se stoprocentně potravinám od pana premiéra není opravdu jednoduchý úkol. Při nákupu je potřeba mít oči jako ostříž. Ať už sáhneme po mase, salámech, klobásách, párcích, sýrech, mléku, másle nebo pečivu, nikdy si nemůžete být jisti. Zárukou nejsou ani privátní značky obchodních řetězců. I ty pro ně totiž vyrábějí firmy holdingu Agrofert. Které to ale konkrétně jsou?

Animalco, Hyza

Bez masa a uzenin si většina lidí umí grilování představit jen těžko. Hovězí maso, drůbež celou i po částech, marinované maso, měkké masné výrobky, uzená masa, vařené masné výrobky, vepřové maso, produkty bez lepku, zvěřinu, koňské maso, ryby, vnitřnosti a vedlejší jatečné produkty. To vše dodává společnost Animalco. Podobný sortiment najdete v obchodech také pod značnou Hyza.

Kostelecké uzeniny

Největší zpracovatel masa v České republice. Pod touto značkou pouští pan premiér do oběhu produkty z vepřového, hovězího či kuřecího masa a další sortiment masných výrobků a konzerv. Firma prodává své výrobky pod dvěma značkami, konkrétně Kostelecké uzeniny a Maso Planá.

KMOTR – Masna Kroměříž

Firma s příznačným názvem patří mezi největší výrobce trvanlivých salámů v Česku. Pod značkou KMOTR najdete na pultech kromě salámů také klobásy.

Uzeniny Krahulík – Masozávod Krahulčí

Masokombinát dodává široké spektrum výrobků. Měkké uzeniny, sekané uzeniny, trvanlivé tepelně opracované uzeniny, trvanlivé uzeniny fermentované, vařené výrobky, aspiky a huspeniny, bio párky, klobásy a další. Firma produkuje také pod značkou Vysočina Hodice.

()

Procházka, Papei

Pod značkou původního masokombinátu a bývalého konkurenta Andreje Babiše, roudnickou společností Procházka, provozuje Agrofert síť více než stovky prodejen masa a lahůdek, které jsou nejčastěji součástí prodejen obchodních řetězců Penny a Kaufland.

Podobný sortiment najdete i pod značkou Papei. Kromě obložených baget, chlebíčků, pomazánek a dalšího širokého lahůdkářského sortimentu nabízí i vegetariánské produkty. Například vege řízek, vege sekanou nebo falafel.

Vodňanská drůbež

Jde o největšího zpracovatele drůbežího masa v Česku. Na pultech však pod touto značkou nenajdete jen známé kuře, ale také dalších zhruba 1 200 výrobků.

Česká vejce CZ

Společnost sdružuje několik drůbežáren po celé republice. Dodává vejce nejen do obchodních řetězců, ale také velkoobchodů i malých prodejen. Holding Agrofert se chlubí tím, že ročně vyprodukuje 271 milionů vajec.

Tatra, Mlékárna Hlinsko

Pod značkami Mlékárna Hlinsko a především Tatra produkuje firma ze svěřenského fondu Andreje Babiše například smetanu, UHT mléko, kondenzované mléko, máslo, produkty v programu Školní mléko, sušené mléko, mléko, tvaroh nebo zmrzlinu. Společnost vyrábí také legendární Piknik, Pikao a Jesenku.

Olma

Olomoucká mlékárna Olma je největším zpracovatelem mléka v České republice, pod touto značkou objevíte na pultech především mléko, jogurty, máslo nebo smetanu. Její výrobky jsou známé pod značkami BIO jogurt, BIO mléko, Cavalier, Florian, Florian Active, Klasik, Olmíci, Olmáček, Pierot, Selský jogurt, Silueta, sýr Grande, Smetana, Populár čerstvé mléko, Selské mléko, Selské máslo, Máslo, Tradiční pomazánkové a Zlatá Haná.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Penam, Pekárna Zelená louka

Pekárna Zelená louka nedaleko Prahy dodává výrobky pro Babišův pekárenský gigant Penam. Pokud chcete Andreje Babiše podpořit, kupte si chléb, celozrnné a vícezrnné pečivo, „inovativní“ toustový chléb, super sandwich, sladké pečivo, sváteční pečivo, vánočky, perníky a mnoho dalšího. Zelenou louku proslavila nová linka na toustový chléb za sto milionů, kterou si Babiš nechal zaplatit z dotací. Ročně Agrofert vyprodukuje 714 tisíc tun pečiva.

Odkolek, Delta

Obě značky patří do významné pekárenské skupiny United Bakeries, která vznikla roku 2006 spojením dvou největších českých pekáren, a to Delta Pekárna a Odkolek. Skupinu nyní tvoří pět regionálních pekáren a jedno distribuční centrum v Uničově. Vlastníkem skupiny je od roku 2019 Penam.

ProFrost

Pokud nekupujete pečivo po značkou Penam, Odkolek nebo Delta a raději dáte přednost tomu dopečenému přímo v supermarketu, moc si nepomůžete. Do holdingu Agrofert totiž patří jeden z největších dodavatelů takových výrobků pro obchodní řetězce. Můžete si tak koupit například Vesnický chléb z kamenné pece, který uhnětli pekaři v obrovském závodu v Prostějově, zamrazili ho a následně jel přes celou republiku k vám do města a tam ho ve zdejším supermarketu rozpekli.

Preol food

Klasický jedlý řepkový olej produkuje známá lovosická společnost Preol. Je to ta, která těží z dodávek bionafty pro stát. Společnost Preol je jistým klenotem Andreje Babiše. Například v roce 2014 měla zisk, který vyplatila svému majiteli, 336 milionů, tedy víc než čtvrt miliardy korun, na dani přitom odevzdala jen 382 tisíc korun. To muselo nejednoho drobného podnikatele potěšit.

Je potřeba být obezřetný také u jiných značek. Část produkce totiž firmy holdingu Agrofert prodávají řetězcům pod jejich privátními značkami. Výrobky je tak možné najít například pod značkami ARO, Řezníkův talíř, Vocílka a další. Pokud si nejste jisti, můžete si stáhnout do mobilního telefonu aplikaci Bez Holdingu. Ta vám po načtení čárového kódu prozradí, zda je výrobcem někdo z holdingu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]