Bývalý statutární místopředseda sociální demokracie a někdejší hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek pokračuje ve svém politickém návratu. Ten začal tím, když se v loňském roce stal volebním manažerem ČSSD pro krajské a senátní volby. Ty sice pro sociální demokraty dopadly tragicky, ale samotný Hašek byl zvolen díky preferenčním hlasům jedním ze čtyř zastupitelů sociálnědemokratické partaje v Jihomoravském kraji, když byl vykroužkován z 18. místa kandidátní listiny. Tento týden se navíc stal předsedou sociální demokracie v okrese Brno-venkov. A zdá se, že ještě neřekl své poslední slovo. Nyní dokonce nastínil směr, kterým by se sociální demokracie a nakonec i celá Česká republika měla ubírat.
Michal Hašek v sobotu na svém facebookovém profilu zveřejnil dlouhý příspěvek o svém aktuálním politickém působení, ale především o tom, jakou cestou by se v následujícím období měla vydat Česká strana sociálně demokratická. Celé to zní jako příslib opětovného vstupu do vysoké politiky.
„Hezký den přeji, kdo sledujete můj profil, víte, že jsem homo politicus a že se o politiku zajímám, i když jsem z té aktivní vrcholové již odešel. Dal jsem si několikaletou pauzu a hodně přemýšlel, o sociální demokracii, o tom, co se povedlo, ale hlavně o chybách, protože ty jsou v politice určující. Stačí jedna, dvě chyby skutečné či virtuální, jste veřejný nepřítel a po letech tvrdé práce končíte. Tak to prostě chodí. Sociální demokracie už několik let zažívá těžké období a bojuje o přežití,“ napsal Michal Hašek.
A dodal: „Vloni jsem se rozhodl otestovat, zda mají lidé ještě zájem o moje angažmá ve veřejném životě, a kandidoval jsem v krajských volbách na podle mnohých nevolitelném 18. místě kandidátky ČSSD na jižní Moravě. Uznávám, byl to risk, ale šel jsem do něj.“
Můžeme se jen dohadovat, co všechno nyní po zmíněné osmileté pauze v aktivní vrcholové politice přijde. Něco už víme: bývalý statutární místopředseda sociální demokracie kromě působení v krajském zastupitelstvu a šéfování ČSSD v okrese Brno-venkov úzce spolupracuje s Janem Hamáčkem, který ho loni povolal do funkce volebního manažera. Nyní se dá počítat s tím, že pokud Hamáček svoji funkci stranického předsedy obhájí, znovu posílí i někdejší jihomoravský hejtman Hašek.
Z toho, co Michal Hašek ve svém facebookovém příspěvku dále píše, je zjevné, že chce být v sociální demokracii v nadcházejícím období maximálně aktivní a že chce udělat všechno pro to, aby se strana opět vrátila na výsluní: „Jsem jejím hrdým členem 23 let, zažil jsem s ní časy dobré i ty horší, byl jsem při její nejúspěšnější novodobé éře a neutíkám, když teď bojuje o život. Nerad prohrávám a nerad chodím na funusy,“ zdůraznil Hašek, podle kterého sociálnědemokratická strana nepatří do starého železa ani do muzea.
Konec experimentování s třetími cestami
Zajímavé je, jak si budoucnost partaje Hašek představuje a vůči čemu se naopak vymezuje. Sociální demokraté podle něj musí nabídnout práci místo dávek a ochránit pracovní místa po covidové pandemii. Zároveň hlásá konec experimentování s třetími cestami a liberálními tématy typu manželství osob stejného pohlaví a jejich práva na adopci dětí, což je podle něj téma k debatě, ovšem není to hlavní téma pro sociální demokracii. Tady je však nutné zmínit, že z manželství pro stejnopohlavní páry nikdy nikdo hlavní téma ČSSD nedělal a Hašek se zde vyhraňuje vůči něčemu, co v žádné chvíli nebylo na stole.
Stejně tak je hloupost, když Hašek říká, že sociální demokracie musí být opět hrdá levicová strana a necpat se do liberálního středu, což podle něj odehnalo v uplynulých letech desítky procent bývalých voličů ČSSD především do náruče ANO, částečně KSČM či SPD. To samozřejmě není pravda. Mezi lety 2006 a 2010 klesly preference sociálních demokratů z 32,32 procenta hlasů na 22,08 procenta, přitom celou dobu byl v čele strany Jiří Paroubek. Tlačil snad i on podle Michala Haška ČSSD do liberálního středu?
Hašek tvrdí, že chce sociální demokracii opravdu levicovou a tradiční. Vtipné je, že to, o co by měli podle svého někdejšího statutárního místopředsedy sociální demokraté usilovat, prosazují ve výsledku v ČSSD snad úplně všichni, nevyjímaje Tomáše Petříčka, který hodlá kandidovat proti Hamáčkovi na funkci předsedy.
„Přichází čas na zvýšení DAŇOVÉ SOLIDARITY – více ZDANIT musíme BOHATÉ včetně korporací a jejich SEKTOROVÉHO zdanění, mluvím o bankách, IT firmách či energetice. Stejně tak musíme ZDANIT VÝVOZ KAPITÁLU z ČR, resp. nastavit takové podmínky, aby výhodnější bylo REINVESTOVAT ZISK v ČR,“ popisuje Hašek, jak by podle něj měla vypadat ekonomická politika sociální demokracie. Nového a invenčního na tom není vůbec nic a také v tom není nic, s čím by už nepřišla celá řada jiných sociálních demokratů.
Důležitější však je, že Michal Hašek hovoří, jako by v nadcházejících týdnech chtěl znovu kandidovat do vedení sociální demokracie. Ať už se to stane, nebo ne, jisté je, že jeho ambice mít v sociálnědemokratické straně zásadní vliv jsou značné. Pro ČSSD z toho nic dobrého neplyne. Za Haška coby volebního manažera sociální demokraté vypadli z pěti krajských zastupitelstev a není důvod, aby straně do budoucna přinesl lepší výsledky.