Někdo jako Babiš nikdy nemá stát v čele demokratické země, říká v rozhovoru pro Týždeň Pavel Šafr

AUTOR: Eugen Korda/Týždeň/se souhlasem autora

Renomovaný slovenský novinář Eugen Korda sleduje vývoj deníku FORUM 24 od jeho vzniku. Stejně jako novináři pod vedením Pavla Šafra totiž upozorňuje na nebezpečí, které pro naši zem ztělesňuje Andrej Babiš. Nyní se redaktor slovenského Týždně setkal s šéfredaktorem Týdeníku FORUM, aby probrali, jak pokračujeme v boji s oligarchou.

Korda se v rozhovoru svěřil, že zpočátku vůbec nevěřil, že projekt Svobodného fóra, později FORUM 24, může vydržet víc než rok a Pavla Šafra považoval za „blázna“, který se pustil do neprobádaných vod. „Za těch šest let, co existujeme, jsme každý rok zvyšovali svůj dosah, poté jsme začali vydávat měsíčník Revue FORUM a teď se pouštíme do něčeho daleko zásadnějšího, do týdeníku,“ osvětlil Šafr slovenskému novináři, co se za několik let událo.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Primárně připomněl, že největší díky patří čtenářům, kteří velmi pomohli. „My jsme vybrali skoro 14 milionů korun za pět let a přímo projekt týdeníku podpořili čtenáři částkou skoro milion a půl,“ vysvětluje šéfredaktor. 

První číslo Týdeníku FORUM, které mu jeho šéfredaktor ukázal, upoutalo Kordu svou titulní stranou. Je zde totiž poutání na text o tajném kontu Andreje Babiše ve Vaduzu, kam současný premiér ukládal peníze, které podle zjištění reportérů z nově vzniklých novin pocházely z vedlejších obchodů tehdejšího pracovníka Podniku zahraničního obchodu. 

„Jeho kauzy jsou tak skandální, že nemáme pochybnost, že někdo takový nemá nikdy stát v čele demokratické země,“ vysvětluje Šafr, proč je důležité na premiérovy přešlapy upozorňovat. Zároveň hovořil i o tom, jak Babiš korumpuje voliče a do jaké míry se na tom podílí jeho marketingové oddělení.

FORUM 24 (archiv)

„To je schopnost populistů, ale je to technika, kterou používají i demokratičtí politici ve světě, ani bych mu to tak nevyčítal,“ říká šéfredaktor Týdeníku FORUM. „Když se to však spojí s těmi dalšími aspekty, třeba s tím nájezdem na média, dosazováním lidí z Agrofertu všude ve státní správě nebo dotacemi, je to naprosto skandální,“ dodává.

Ve videu se také dozvíte, čím je podle Pavla Šafra dán vzestup volebních preferencí hnutí ANO, jak bude vypadat povolební situace, do jaké míry do ní zasáhne prezident Miloš Zeman, co je zač hnutí Přísaha vedené Robertem Šlachtou nebo proč je nutné se zabývat systémovým problémem, který v současnosti reprezentuje Andrej Babiš. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]