Někdo očekává, že vyhodíme do povětří Kreml. Britský tisk píše o speciální ukrajinské jednotce

Ilustrační foto (General Staff of the Armed Forces of Ukraine / se souhlasem)

Ilustrační foto | FOTO: General Staff of the Armed Forces of Ukraine / se souhlasem

Dobrovolnická skupina Bratrstvo operuje daleko za hranicemi Ukrajiny na ruském území. Jde o speciálně vycvičené vojáky, kteří mají za úkol provádění sabotáží, ničení vojenských cílů, ale údajně i únosy vysokých představitelů kremelského režimu. Píše to britský The Guardian.

„Naše skupina potřebovala dovézt určité množství výbušnin na území Ruska a nechat je na určitém místě. Nevím, pro co a komu byla tato výbušnina určena, ale vím jistě, že někteří lidé v Rusku jsou připraveni Ukrajincům pomoci,“ řekl pro britský deník jeden z vycvičených vojáků.

Ukrajinští dělostřelci v akci. Ilustrační foto (Generální štáb ukrajinské armády, se souhlasem)

The Guardian vyzpovídal tři členy Bratrstva, kteří z pochopitelných důvodů chtějí zůstat v anonymitě. V případě jakéhokoliv prozrazení totiž vědí, že od nich oficiální místa v Kyjevě dají ruce pryč.

Podle svých slov nyní vystoupili takto veřejně, aby dali Putinovi jasně najevo, že „pro ukrajinské bojovníky je velmi snadné překročit ruskou hranici“. Členové Bratrstva trvají na tom, že je životně důležité, aby ruské vrchní velení, ale i ruská veřejnost pocítily „žár boje na vlastní půdě“.

„Poté, co Rusové zjistí, že na jejich území pracují sabotéři, musejí přesunout spoustu vojáků, aby je našli. Pro nepřítele je to velmi demoralizující. A už samotný fakt, že ukrajinští sabotéři střílejí na ruské velitele, je pro Rusy bodem napětí. To ruské vedení znervózňuje,“ konstatoval jeden z vycvičených mužů.

Před šesti týdny absolvovali dosud nejúspěšnější operaci. Za úkol měli zničit vrtulník přepravující vysoké úředníky ruského ministerstva vnitra. Poprvé se akce nezdařila, protože kvůli špatnému počasí nedokázal laserový zaměřovač přesně zaměřit a zasáhnout cíl.

Ruský protiletecký systém Pancir S-1. (commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/Vitaly V. Kuzmin)

Po týdnu pak skupina akci opakovala. Díky průzkumnému dronu muži zjistili, že se onen vrtulník blíží. Ze vzdálenosti asi čtyř kilometrů po něm vypálili z přenosného protiletadlového raketového systému. „Bohužel jsme ten zásah neviděli, protože jsme byli tak daleko, ale slyšeli jsme výbuch,“ popsal výsledek útoku jeden z jeho účastníků.

Zatím poslední akcí, kterou skupina podnikla, bylo vyhození několika muničních skladů v oblasti Belgorodu do povětří.

Ne vždy jde však všechno podle plánu. Loni na Štědrý den byli čtyři příslušníci Bratrstva zabiti při akci v Brjanské oblasti na severovýchod od ukrajinských hranic. „Neznáme podrobnosti, ale předpokládáme, že omylem vstoupili do druhé linie ruské obrany. A před ní Rusové položili do země miny,“ popisuje možné důvody smrti svých kolegů jeden z bojovníků.

„Někdo od nás očekává, že vyhodíme do povětří Kreml, ale zatím tomu tak není. Ale abyste zničili nepřátelskou vojenskou základnu, musíte nejprve vyhodit do povětří psí boudu,“ s nadsázkou popisuje úkoly Bratrstva do budoucna jeden z jeho příslušníků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články