Někdo se asi zbláznil. Piráti řeší volné byty, Babiš zase znárodňování

Ivan Bartoš (Piráti) (Tony Havlík / FORUM 24)

Ivan Bartoš (Piráti) | FOTO: Tony Havlík / FORUM 24

Předseda Pirátské strany a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš hovoří o tom, že by občané mohli své byty pronajímat prostřednictvím obcí a měst, které by tak na sebe vzaly roli pronajímatele. Majitele bytů, kteří se je zdráhají pronajímat kvůli starostem s nájemníky, by to podle Bartoše mohlo přimět k tomu, aby své nemovitosti nenechávali prázdné. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš kvůli tomu na Piráty a jejich předsedu tvrdě zaútočil. Nakolik je nápad pirátské partaje opravdu mimo a nemá přeci jen jisté opodstatnění?  

Místopředseda vlády Ivan Bartoš už několik měsíců mluví o tom, že by lidé mohli své byty svěřovat městům, která by je pronajímala a platila jejich majitelům nájem. Ti by tím pádem nemuseli řešit starosti spojené s pronajímáním a odpadla by jim také veškerá administrativa a města by rovněž za nájemníky ručila.

Andrej Babiš  (Ray Baseley / se svolením autora)

Pirátský návrh, který má určitou logiku a některé vlastníky bytů by mohl motivovat k tomu, aby je prostřednictvím města poskytli k užívání, před několika dny ve videu na svém facebookovém profilu napadnul bývalý premiér Andrej Babiš, který tento plán považuje za první vlaštovku znárodňování.

Někdejší předseda vlády na něm říká: „No a pan Bartoš vám nabízí, že můžete pronajímat vaše byty státu, to je realitka. Takový nesmysl jsem už dávno neslyšel, tak možná teďka je to jako dobrovolné a doufejme, že se nedožijeme toho, že to bude povinné, protože Piráti jako extrémní levice – a vidíme to, co se děje v Evropě, s tím možná někdy přijdou, že nás dokonce i znárodní,“ kritizoval Pirátskou stranu Babiš.

A pokračoval: „Takže to je taková první vlaštovka. Bartoš: Stát vám jako ‚realitka‘ začne pronajímat váš byt. No, skutečně potřebuju na to stát, aby se staral o moje nemovitosti. Někdo skutečně asi se zbláznil.“

Předseda hnutí ANO tak reagoval na článek na Seznam Zprávách s výše uvedeným titulkem. Ten mimo jiné informoval o tom, že zmiňované řešení je jednou z cest, jak začít využívat prázdné byty, a to právě díky tomu, že se jejich majitelům zjednoduší proces pronajímání tím, že si ho vezme na starost město. To se v současné době už pilotně zkouší v Praze.

Ivan Bartoš (Piráti) (Česká pirátská strana / se svolením autora)

Město vám platí nájem

Ministerstvo pro místní rozvoj také spolupracuje s ministerstvem práce a sociálních věcí na návrhu zákona, podle kterého by veškerou administrativu s tím spojenou převzalo město či obec. „Vy byt svěříte obci, ona vám platí jako nájemník nájem a o ten byt se stará, vy s tím nemáte žádnou starost,“ vysvětloval pro Seznam Zprávy ministr Bartoš.

Pirátský návrh tak pouze reaguje na situaci, kdy mnoho lidí váhá, zda svůj například zděděný byt pronajímat, protože mají obavy z nájemníků, z toho, aby jim byt nezničili, případně, že s nimi budou mít strašně moc starostí, nájemníci se budou neustále střídat nebo nebudou platit nájem.

Šéf Pirátů a místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš už v březnu v rozhovoru pro deník FORUM 24 záměr Pirátské strany popsal následovně: „Existuje neochota lidí pronajímat byt, který třeba zdědí po rodičích nebo prarodičích, protože to není legrace mít nájemníka. Jedna z cest, která se musí propagovat a trochu to vyžaduje změnu mindsetu, je, že můžete svěřit svůj byt třeba do majetku města, které hraje roli pronajímatele. Město vám platí nájem, ale ručí za nájemníka, řeší právní věci. Primátor Hřib to umožnil a lidi už to dělají s bytem, kde nebydlí. Je totiž řada volných bytů, které nejsou v základu investiční. Máte druhý byt a radši ho zakonzervujete, protože je s tím starost.“

(Týdeník FORUM)

Obehraná písnička o Pirátech

Bartošem popsaný plán vůbec nezní tak šíleně, jak se ho snaží vylíčit Andrej Babiš, který Pirátské straně okamžitě podsouvá to, že jsou v něm nějaké zárodky znárodňování. A celé se to pokouší využít k tomu, aby znovu zopakoval svoji obehranou písničku o Pirátech coby extrémní levici, a to v situaci, kdy se jim vyčítá pravý opak – příliš splynuli se zbytkem vlády a jsou k nerozeznání od stran, jako je ODS, KDU-ČSL či TOP 09.

Samozřejmě, klíčové je konkrétní provedení toho, jak by role města coby pronajímatele vypadala a zda by se podařilo najít rovnováhu mezi tím, aby pro město tohle řešení nebylo příliš nákladné, a naopak, aby majitel bytu nedostal výrazně menší nájem, než je nájem tržní. Přesto si však lze představit, že by do toho majitelé bytů jít mohli a že neplatí to, co říká předseda hnutí ANO.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články