Vyšetřovatelé tragédie letu linky MH17 tento týden oznámí, koho podezírají ze zkázy letadla sestřeleného před pěti lety na ukrajinském území, a proti dotyčným zahájí trestní řízení. O aktuálním posunu ve vyšetřování zločinu spáchaného na východě Ukrajiny, ovládaném proruskými separatisty a ruskými vojáky, informovali v pátek dva nizozemští žalobci.

Letoun byl sestřelen na cestě z Amsterdamu do malajské metropole Kuala Lumpuru, při tragédii zahynulo všech 298 lidí na palubě. Přibližně dvě třetiny cestujících byli Nizozemci.

Podle informací nizozemských žalobců mezinárodní tým vyšetřovatelů předloží svá nejnovější zjištění médiím a rodinám pozůstalých ve středu 19. června.

Joint Investigation Team
Vyšetřovatel z mezinárodního týmu zkoumá referenční exemplář ruské střely BUK.

O jaké informace půjde, mluvčí nizozemských vyšetřovatelů odmítl upřesnit. Německá televizní stanice RTL s odvoláním na nejmenované zdroje uvedla, že se prokuratura rozhodla zahájit soudní proces s několika podezřelými ve věci letu MH17.

Také nizozemská veřejnoprávní televize NOS avizovala, že prokuratura oznámí zahájení trestního řízení proti konkrétním podezřelým. Média však nikoho nejmenovala.

Joint Investigation Team
Forenzní vyšetřovatelé na nizozemské základně Gilze-Rijen hledají ve vytěžené půdě části letadla i střely.

Mezinárodní vyšetřovací tým, který hodlá soudit podezřelé podle nizozemského práva, u dříve dospěl k závěru, že raketový systém pocházel z ruské 53. protiletadlové brigády se sídlem v západoruském Kursku. Avizoval, že jeho dalším krokem bude identifikace jednotlivých viníků a snaha přivést je před soud.

Nizozemské úřady však zároveň také oznámily, že Rusko odmítlo spolupracovat.

Nikdo neočekává, že by Rusko vydalo kteréhokoliv z podezřelých, kteří by se případně nacházeli na jeho území a úřady už také potvrdily, že dotyční mohou být souzeni i v nepřítomnosti.

Mezinárodní vyšetřovací tým ustanovily společně v roce 2014 Austrálie, Belgie, Malajsie, Nizozemsko a Ukrajina.

Nizozemsko a Austrálie, které měly největší počet obětí, připisují zodpovědnost za tragédii letu MH17 právě Rusku.

Kreml odmítá, že by se na sestřelení stroje jakkoli podílel a trvá na tom, že tzv. proruské rebely útočící na ukrajinské vládní síly nepodporuje finančně ani žádnými dodávkami.

Revue Forum Banner