Neklidný spánek pro Evropu. Trump si pohrává s odchodem USA z NATO

Archiv F24

Donald Trump | FOTO: Archiv F24

Americký prezident Donald Trump měl v loňském roce v soukromém rozhovoru několikrát vyslovit přání zrušit členství USA v Severoatlantické alianci. Napsal to list The New York Times, který se odvolává na zdroje z americké administrativy. Podle deníku panují obavy, že se prezident k této myšlence vrátí, pokud další členové NATO nezvýší výdaje na obranu v objemu, který Washington požaduje.

Například na loňském aliančním summitu Trump řekl svému bezpečnostnímu týmu, že nevidí smysl vojenského bloku, který Spojené státy vysává. Jeho poradci ale tehdy nedopustili odklon od americké strategie. Její změna by zásadně oslabila vliv Spojených států v Evropě a naopak citelně posílila pozici Ruska.

Ještě větší znepokojení vyvolávají zprávy o tom, že Trump chtěl údajně utajit obsah svých rozhovorů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem i před nejbližšími spolupracovníky.

The New York Times tlumočí znepokojení bezpečnostních expertů, podle kterých by vystoupení Američanů z aliance znamenalo „jeden z nejtěžších útoků, jaký kdy jakýkoli prezident podnikl proti zájmům USA“. Podle Michele Flournoyové, která působila ve funkci náměstkyně ministra obrany v administrativě Baracka Obamy, by to pro ruského prezidenta Vladimira Putina bylo „naplnění nejdivočejších snů“.

Newyorský deník sondu do Bílého domu uzavírá konstatováním že když Trump nápad opustit NATO zmínil poprvé, další vládní představitelé si mysleli, že žertuje. Jakmile se k úvaze několikrát vrátil, jejich obavy vzrostly.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner