Příznivci Volného bloku demonstrují proti zavedení covid pasů, Evropský parlament je již schválil

Záběr z demonstrace proti opatřením a covidovým certifikátům (Forum 24)

Záběr z demonstrace proti opatřením a covidovým certifikátům | FOTO: Forum 24

Zhruba několik stovek lidí se sešlo v centru Prahy na Malostranském náměstí nedaleko poslanecké sněmovny, aby vyjádřili nesouhlas se zavedením tzv. covid pasu. Demonstranti se údajně chtějí dostat do sněmovny.

Na setkání dorazili lidé z různých iniciativ zaměřených proti vládním opatřením týkajícím se pandemie covidu-19. Podle reportéra Novinek, který situaci sleduje na místě, je na náměstí zhruba 300 lidí, někteří mají transparenty a jiní provolávají různá hesla namířená proti vládě a jejímu postupu během řešení krize kolem pandemie koronaviru.

Demonstranti obsadili křižovatku Malostranského náměstí a Sněmovní ulice, kde pískají a pokřikují na auta, která jedou k dolní komoře parlamentu. Na pořádek dohlíží policie, jež se je snaží držet v takovém úseku, aby neblokovali dopravu. Připravená je také pořádková jednotka policie. Zatím policie nemusela řešit žádný vážnější konflikt.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)
Sněmovna bude ve středu odpoledne na mimořádné schůzi projednávat novelu zákona o veřejném zdraví, která umožní zavedení tzv. covidových certifikátů, kterými by držitelé mohli prokázat, že onemocnění prodělali, případně absolvovali očkování. Certifikáty mají lidem usnadnit cestování v rámci EU. Jejich zavedení se předpokládá od července. Vláda chce kvůli urychlení legislativního procesu normu projednat ve stavu legislativní nouze.
Kvůli nutnosti zpracovávání osobních údajů se návrhem zabýval i Úřad na ochranu osobních údajů. Podle kritiků návrh diskriminuje ty, kteří odmítají očkování i testování. Argumentují, že z nich dělá občany druhé kategorie, a vnímají je jako nástroj k dalšímu omezení svobod.

Výběr informací o covidových certifikátech, o kterých má dnes jednat sněmovna a které již schválil Evropský parlament:

  • Covidový certifikát (také nazývaný covidový pas) má usnadnit cestování mezi členskými zeměmi Evropské unie. Takzvaný covidový pas přitom nemá být podmínkou pro překračování hranic, má cestování hlavně usnadnit, aby lidé po příjezdu do jednotlivých zemí nemuseli absolvovat testy nebo podstupovat karanténu.
  • Certifikát zjednoduší cesty přes hranice lidem očkovaným proti koronaviru, těm s negativním testem či s protilátkami po prodělání nemoci. Unijní státy budou muset v rámci pasů uznávat vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky.
  • Pro získání bezplatného certifikátu v digitální či papírové podobě mají být podle kompromisního ujednání kromě očkování lidem k dispozici cenově dostupné covidové testy. Unijní země by pak až na výjimky neměly pro majitele osvědčení zavádět dodatečné podmínky jako například karantény po příjezdu.
  • Europoslanci přitom požadovali, aby v rámci osvědčení byly lidem k dispozici testy bezplatné. V ČR mají lidé od června hrazeny z veřejného zdravotního pojištění dva PCR a čtyři antigenní testy, v úterý také ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o snížení maximální ceny z 1510 na 814 korun u PCR a z 351 na 201 korun u placených antigenních testů.
  • Ministerstvo zdravotnictví ČR na uzákonění certifikátů trvá, celoevropská úprava totiž podle něj neřeší, kde mohou lidé certifikát získat a jak bude pro jeho vydání zkontrolována identita ve státních registrech.
  •  Covidový certifikát je možné od 31. května stáhnout z Očkovacího portálu občana na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky, kromě informace o očkování včetně první dávky může podle situace u konkrétního člověka obsahovat také výsledek posledního antigenního či PCR testu nebo potvrzovat prodělanou nákazu. Chystá se i mobilní aplikace. Už před přijetím celounijní úpravy vyjednala Česká republika vzájemné uznávání certifikátů se sousedy, tedy Německem, Rakouskem, Polskem a Slovenskem, a také Maďarskem, Slovinskem a Chorvatskem.