Nekompromisní Hamáček: S nikým mimo vládu si o Babišovi povídat nebudu

Jan Hamáček, předseda ČSSD, ministr vnitra a vicepremiér Babišovy vlády (ČTK)

Jan Hamáček, předseda ČSSD, ministr vnitra a vicepremiér Babišovy vlády | FOTO: ČTK

Více než čtyřiadvacet hodin trvalo Janu Hamáčkovi, než se vyjádřil k aktuální krizi vyvolané odhaleným  střetem zájmů premiéra Andreje Babiše. První místopředseda vlády, ministr vnitra a šéf koaliční ČSSD se vyjádřil krátce pro ČTK až v pondělí večer. A dost překvapivě.

„Dokud nebudu znát obsah zprávy a návrh dalšího postupu ze strany MMR, nebudu se žádných jednání mimo vládu účastnit,“ uvedl Hamáček. Reagoval tak na pozvánku předsedy Pirátů Ivana Bartoše, který na dnešní ráno svolal schůzku zástupců všech stran s výjimkou ANO.

Není jasné, co má Andrej Babiš ve složce s nápisem Jan Hamáček za materiály, ale musí to být něco strašného, když se šéf ČSSD chová tak, jak se chová. Zřejmě mu stále nedochází, co se děje. Podle dosud uniklých informací z auditu EU má jít o obrovský dotační podvod, jehož hlavou má být sám premiér.

„Čest“ ČSSD alespoň částečně zachránil ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, který se vyjádřil rozumně v tom smyslu, že ministerstvo vedené Klárou Dostálovou by audit mělo zveřejnit, a pokud přijde povinnost vracet dotace, všechny škody mají jít za Agrofertem.

Možná už nadešla ta pravá chvíle, aby se Hamáček začal chovat jako sebevědomý předseda nezávislé demokratické politické strany a ne jako sluha Andreje Babiše. Pokud má být toto strategie Hamáčka, jak postavit zborcenou ČSSD zpět na nohy, tak by měl asi rovnou odevzdat klíče od Lidového domu a poprosit Babiše, zda by ČSSD nesloučil s ANO.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články