Nekončím. Vše, co potřebujete vědět o Zemanově rozhodnutí znovu kandidovat, v sedmi větách

repro ČT, Hlídací pes

Miloš Zeman ohlásil kandidaturu. | FOTO: repro ČT, Hlídací pes

Jako už tradičně šetří HlídacíPes.org váš čas a některým z vás i nervy a přináší nejpodstatnější myšlenky z veřejných vystoupení prezidenta Miloše Zemana. Zde je stručný výtah z jeho projevu na tiskové konferenci, kde oznámil úmysl znovu kandidovat na hlavu státu.

  • Sliby se mají plnit – a teď jsem tady. Dobře víte, jak jsem se rozhodl, protože jsem to včera oznámil asi tisícovce svých příznivců.
  • Prezident zmínil tzv. Buridanův paradox, podle kterého osel postavený mezi dvě stejně velké hromádky sena zemře hlady. Abych zabránil této smrti, stanovil jsem si nepřekročitelné datum pro své rozhodnutí, které bylo obtížné, řekl Zeman.
  • Zmínil argumenty proti kandidatuře: svůj věk, únavu a touhu po odpočinku, po čtení knih.
  • Jsem hluboce dojat zájmem novinářů o můj zdravotní stav, řekl prezident. „Po všech vyšetřeních jsem věděl přesně to, co jsem věděl před nimi. Mám dvě, slovy dvě, nemoci.“ Zmínil polyfunkční neuropatii a cukrovku. Tlak 120−130/80, teplotu si prý asi 15 let neměřil.
  • Argumenty pro: podpora veřejnosti. „Rád připouštím, že množství těch, kdo mě podporují v mé kandidatuře, je větší než malé. Pokládal bych za zbabělé, kdybych se na ně vykašlal.“ Práci prezidenta dělá rád, je to nádherná práce.
  • Nepovažuji se za favorita prezidentské volby, řekl Zeman. Zmínil Bronisława Komorowského, který měl před volbou polského prezidenta 70procentní podporu v průzkumech, přesto prohrál s Andrzejem Dudou. Podobně na Slovensku Robert Fico s Andrejem Kiskou.
  • Zeman nepovede žádnou osobní prezidentskou kampaň. Nebude útočit na žádného z protikandidátů, případné útoky nebude opětovat. Nebude se ale ani účastnit žádných rozhlasových nebo televizních diskusí či duelů. „Staniž se, osude,“ zakončil projev.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner