Nekonečná drzost Babišova holdingu. Deagrofertizace je nutná

Andrej Babiš (ANO), sídlo holdingu Agrofert v Praze (ČTK / FORUM 24)

Andrej Babiš (ANO), sídlo holdingu Agrofert v Praze | FOTO: ČTK / FORUM 24

Holding Agrofert prý udělal „vstřícný krok“, když zveřejnil otevřený dopis předsedovi vlády Petru Fialovi. V textu, který byl mj. vydán i jako inzerce v Babišových médiích, si autoři stěžují, že se k Agrofertu vláda chová špatně. Jenže se poněkud pletou. Problémem totiž je, že vláda by mohla a měla být ještě tvrdší. Zaměstnanci Agrofertu jen ukazují, že se jim nehodí, když pan majitel již nesedí ve Strakově akademii.

Holding má prostě a jednoduše strach, protože už mu nejdou na ruku ministr průmyslu a obchodu, jak tomu bylo za Karla Havlíčka, nebo třeba ministr zemědělství. Jozef Síkela si dokonce prý dovolil říci, že by společnosti Penam měla být odňata dotace na linku na výrobu na toastový chléb. Ano – Agrofert by totiž konečně měl začít podnikat bez toho, aby jej dotovali čeští občané ze svých peněz. Je to neskutečná drzost.

(Profimedia)

Je vážně dojemné, když se zástupci holdingu, který byl dlouhodobě protežován členy vlády a kvůli němuž má nyní Česká republika na hodně dlouhou dobu pošramocenou pověst, strachují o to, aby státní orgány postupovaly nezávisle a bez ovlivňování politickou reprezentací. Tak totiž mohou postupovat jen takové orgány, na které Agrofert nemá vliv. Právě proto pisatelům toho dojemného psaníčka tolik vadí pojem deagrofertizace. To je ale jediná cesta, díky níž bude Česká republika opět plně demokratickou zemí.

Andrej Babiš během let, kdy byl u moci, dostal na mnoho klíčových míst svoje lidi. Je to evidentní na postupech různých úředníků, kteří se nyní snaží zakrývat, že dlouhá léta porušovali zákony, šli Babišovi na ruku, posílali mu dotace, na které neměl nárok, a navzájem se kryli. Je bezpodmínečně nutné novelizovat služební zákon a od takových lidí státní správu očistit.

Za zmínku stojí ještě jedna část dopisu, ve které se Agrofert představuje jako skvělá, společensky zodpovědná firma. To je opravdu k popukání u holdingu, který jednomu konkrétnímu sedlákovi spálil pole round-upem. Babišovi podřízení tak nějak zapomněli zmínit nepřátelské přebírání firem, ruskou propagandu v MF DNES, ryby v Bečvě a pole zničená neustálým pěstováním řepky. Holding Agrofert je pro naši zemi jako rakovina, a když se jeho šéf ještě dostal do vlády, šlo o jednoznačně největší nebezpečí od roku 1989.

Agrofertu už bylo dost. Doufejme, že po tomto „vstřícném kroku“ bude česká vláda pokračovat zase ve svých krocích, aby se nestalo, že nám tu zase bude nějaký holding vládnout. Předchozích osm let naši zemi poškodilo až dost a bude trvat hodně dlouho, než se škody povede napravit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články