Nekonečná story: Ovčáček hodlá v létě znovu pátrat po Peroutkově článku o Hitlerovi

Eric Drooker

Mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček stále nevzdal pátrání po článku Ferdinanda Peroutky, v němž měl uznávaný novinář nazvat Adolfa Hitlera gentlemanem. Ovčáček to uvedl během živého chatu pro server časopisu Týden.

„Mohu potvrdit, že se dál zabývám dílem Ferdinanda Peroutky. A až se najde v mém nabitém pracovním programu chvilka, možná v létě, mám v plánu pátrat v několika zajímavých archivech, na které jsem byl upozorněn,“ uvedl.

„Jsem rád, že se konečně začíná i ve veřejném prostoru debatovat o publikační činnosti Ferdinanda Peroutky za druhé republiky a protektorátu,“ napsal dále v reakci na jeden z dotazů ohledně kauzy, jež měla po roce a půl marného hledání inkriminovaného Peroutkova textu dohru až u soudu. Nepravomocně rozhodl, že se Zeman musí Peroutkově vnučce Terezii Kaslové omluvit za neopodstatněné výroky, v nichž jejího dědečka a významného novináře Ferdinanda Peroutku viní z fascinace nacismem.

Prezidentská kancelář se ale ve sporu nehodlá zjevně i přes soudní výrok vzdát. Soudkyně Kateřina Sedláková si podle Zemana „hraje na literární kritičku“, která údajně „popírá pramen, který se jmenuje profesor Václav Černý“. „Naopak příbuzní Ferdinanda Peroutky, kteří pochopitelně protestovali, jsou pro ni pramenem důvěryhodnějším“, uvedl také Zeman v dubnu. To je podle hlavy státu „tak trochu důkazem amatérismu“.

Ovčáček při chatu dnes také nastínil své vlastní plány. „Pokud bude pan prezident znovu kandidovat a bude nadále stát o mé služby, velmi rád zůstanu na Hradě. Přemýšlet o tom, co bude, až nebudu mluvčím, bych považoval z tohoto hlediska za neslušné,“ reagoval na další ze čtenářských dotazů.

Když byl prezidentův mluvčí požádán o vysvětlení termínu fašizace, odpověděl: „Projevem je nejen neschopnost přijímat oponentní názory, ale také to jsou pokusy tyto názory zakazovat nebo omezovat jejich veřejnou prezentaci. Pražská kavárna v této „disciplíně“ vyniká. A vynikala i v minulosti. Vždy si vzpomenu na jednu historku z doby krátce po Mnichovu. Členové zlaté pražské mládeže tehdy v kavárně Praha uspořádali akci, kdy společně skandovali „Židi ven!“. Projevem je tedy i stádnost.“

Na závěr Jiří Ovčáček prezidenta pochválil za to, že z České republiky dělá podle jeho názoru hrdou a suverénní zemi: „Jsem nesmírně rád, že pan prezident narovnal České republice páteř.“

Možná by si mohl Ovčáček při hledání novinového článku nastudovat základy anatomie. Zjistil by, že rovnou páteř má v živočišné říši (v klidovém stavu) snad jedině had.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner