Prostořeká a občas nevybíravá. Ivana Trumpová žila svůj americký sen

Ivana Trumpová (ČTK/Fluger René)

Ivana Trumpová | FOTO: ČTK/Fluger René

Po větší část svého života byla Ivana Trumpová předmětem živého zájmu bulváru. Nejprve od konce 70. let do rozvodu v roce 1992 jako partnerka Donalda Trumpa a poté jako svébytná a trochu prostořeká a výstřední celebrita. Aspekty jejího manželství a milostného života dopodrobna probral bulvár, ale Ivana Trumpová byla víc než jen první manželkou Donalda Trumpa. Ať si o jejím stylu života myslíme cokoliv, tak žila svůj americký sen.

Manželstvím za železnou oponu

Tím, co jí umožnilo legálně se dostat z tehdejšího Československa, byla svatba s rakouským lyžařským instruktorem Alfredem Winklmayrem. Manželství trvalo dva roky a podle mnohých bylo jen způsobem, jak získat dvojí občanství a tím vytoužený lístek do svobodného světa. Jeho příležitosti pak Trumpová využila na maximum.

Mnozí komentátoři se shodnou, že nebýt sňatku s ní, Donald Trump by nikdy nedosáhl slávy, díky které mimo jiné dokázal přežít všechny finanční krachy. Právě ona mu totiž pomohla pochopit, jak cennou komoditou vlastní jméno je. Právě ona prý vymyslela přezdívku „The Donald“. Od 90. let je přitom právě jméno a umění sebepropagace tím hlavním, čím si Donald Trump vydělává peníze.

Zručná obchodnice

Ani po jejich bouřlivém rozvodu v roce 1992 se Trumpová v Americe neztratila. Mistrně dokázala využít právě svůj status celebrity, ale také investovala do nemovitostí a o peníze neměla nouzi. Stala se pevnou součástí amerického souboru celebrit a dokázala se v centru pozornosti udržet vlastně až do své smrti. Když zájem opadal, dokázala ho vždy nějak povzbudit.

To se ovšem neobešlo bez kontroverzí. Například když mluvila o tom, že si se svým bývalým manželem, v té době už prezidentem Spojených států, pravidelně volá, ale nechce se příliš vměšovat, aby na ni nežárlila jeho současná žena, tehdy první dáma Melanie. Za první dámu se také sama označila z titulu toho, že byla Trumpovou první ženou. Na obě tato prohlášení podrážděně reagoval Melaniin tým, který Ivanu označil za pozornosti chtivou lhářku.

Nadsázka a upřímnost

Těžko říct, co všechno z věcí, které říkala, bylo pravdivé. Nesporné je, že na Trumpa měla skutečně velký vliv, a to nejenom v době jejich manželství, ale po období nevraživosti i v době, kdy už byli dávno rozvedení. Spojovaly je nejenom děti, ale v mnohém i podobný pohled na svět a jejich prostořekost.

(Týdeník FORUM)

V tomto kontextu je naprosto možné, že jí bývalý manžel skutečně nabídl pozici velvyslankyně v Praze, jak tvrdila. Možná to byl jeden z okamžitých Trumpových nápadů a možná by z něj stejně nakonec nic nebylo. Nicméně její reakce byla typická. Nadšeně o tom mluvila do médií, a to včetně přiznání, že o pozici nestojí, protože se nechce omezovat. V americké politice je běžné, že velvyslanci jsou prezidentovi spojenci, a nikoliv kariérní diplomaté. Není ale zvykem komentovat důvěrně učiněnou nabídku, když ji nemáte v úmyslu přijmout.

Trumpová prostě ráda vyvolávala rozruch a tak je jasné, že si to nemohla nechat pro sebe. Žila svůj kýčovitý americký sen, který pro jeho pozlátko mnozí odsuzovali, ale nelze popřít, že žila po svém. Ivana Trumpová byla prostořeká a občas nevybíravá, stejně jako její bývalý manžel. Možná že do značné míry je on takový právě díky ní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články