Nekrolog: Odešel výtvarník a heraldik Zdirad Čech, autor obrazu Panny Marie Lidické

Výtvarník a heraldik Zdirad Čech (†2022) byl členem řádu Maltézských rytířů (Jakub Myšička / wikimedia commons (volné dílo))

Výtvarník a heraldik Zdirad Čech (†2022) byl členem řádu Maltézských rytířů | FOTO: Jakub Myšička / wikimedia commons (volné dílo)

V úterý 30. srpna 2022 v Kladně ve věku nedožitých 73 let zemřel výtvarník a heraldik Zdirad Jan Křtitel Čech. V posledních desetiletích patřil mezi výrazné osobnosti v oblasti křesťanské ikonografie i heraldiky a ilustroval řadu knih.

Zdirad Čech se narodil 12. září 1949 v Sokolově, již od dětství však žil v Kladně. Ve výtvarném umění se vzdělával na tehdejší Střední odborné škole výtvarné v Praze (dnes Vyšší odborná škola a Střední umělecká škola Václava Hollara).

Silným inspiračním zdrojem Čechova díla byly křesťanská víra a umění. Sám byl rytířem Suverénního řádu Maltézských rytířů a roku 2016 mu byl papežem Františkem udělen rovněž Řád svatého Silvestra v hodnosti rytíře, což je papežský řád oceňující zásluhy o Svatý stolec. Mezi léty 1974 až 2019 byl též členem pařížské a později orleánské obedience Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského, z níž však byl spolu s dalšími kvůli vnitřním sporům vyloučen Janem Dobrzenským.

Z jeho obrazů si pozornost získal například obraz Panny Marie Lidické, který 31. května 2017 požehnal papež František a který je nyní součástí mobiliáře v římském chrámu svatých Marcelína a Petra. Početné dílo však Čech vytvořil zejména jako knižní ilustrátor. Vedle řady knih věnovaných světcům a dalším církevním tématům to byla například Encyklopedie zbraní a zbroje (1. vydání 1997), sbírka básní Karla Tomana (1996), kterou doprovodil linoryty, či několik souborů pověstí.

Zdirad Čech byl autorem obrazu Panny Marie Lidické | FOTO: Dominika Bohušová OP / ČBK / se souhlasem

Druhým neméně významným tematickým okruhem Čechova zájmu byla heraldika. Již v roce 1978 publikoval spis Slohy v heraldice, v němž se věnoval heraldické tvorbě v první polovině 16. století.

Mezi díla s početnou heraldickou výbavou patří například Papežské znaky (2009), Encyklopedie českých a moravských sídelních biskupů (2000) či Dějiny pražské arcidiecéze v datech (1993). Nezabýval se ovšem pouze heraldikou historickou, neboť kreslil rovněž znaky žijícím osobnostem, například církevním hodnostářům. Patřil též mezi členy britské The Society of Heraldic Arts.

Mgr. Lukáš M. Vytlačil je hudebník, historik a muzikolog. Pracuje v Národním památkovém ústavu, v letech 2013–2022 působil jako odborný pracovník Akademie věd ČR.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články