Některá města, kde má Babiš fabriky, hlásí větší počet nakažených. Továrny i tak vláda odmítá zavřít

Andrej Babiš v chemičce Lovochemie v Lovosicích (ČTK)

Andrej Babiš v chemičce Lovochemie v Lovosicích | FOTO: ČTK

Je to nespravedlivé. To říkají mnozí živnostníci o takzvaném tvrdém lockdownu, který v České republice podle vlády momentálně panuje. Nespravedlivé kvůli tomu, že onen lockdown platí jen pro někoho. Pro drobné podnikatele a firmy platí. Musejí mít zavřeno. Pro velké obchody a supermarkety neplatí. Stejně tak neplatí pro velké továrny, montovny, sklady.

A kdo provozuje řadu továren, především chemiček? Andrej Babiš. Náhoda? Premiérovi patří přes dvě stovky firem. A ty se snaží za každou cenu udržet v chodu. Novináři ze serveru hlidacipes.org udělali zajímavý výzkum. Zjistili, kolik nemocných čínskou chřipkou je ve městech, kde Babiš provozuje své fabriky.

„Podívali jsme se pro ilustraci na to, jaký je průměrný počet nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel v městech, kde sídlí významné firmy z holdingu Agrofert. Údaje jsou k 27. únoru, kdy byl český průměr nakažených zhruba 1300 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Hustopeče (Agrotec a.s.) 1422, Lovosice (Lovochemie a Preol) 1369, Lišany (Animo Žatec) 1353, Kostelec (Kostelecké uzeniny) 991, Vodňany (Vodňanská drůbež) 754, Napajedla (Fatra a. s.) 753, Valašské Meziříčí (Deza) 587,“ shrnuje hlidacipes.org.

„Z dat plyne, že v některých oblastech byl a je počet nakažených v místech sídel podniků z holdingu nadprůměrný (jinde ale naopak podprůměrný). Podle dostupných studií jsou to každopádně právě továrny či velké sklady, kde se covid-19 mezi lidmi snadno a rychle šíří. „Skladník má jednu z nejvyšších pravděpodobností nakažení. V průmyslové výrobě/dělníků se zas nakazilo absolutně nejvíce (60 tisíc). S velkou pravděpodobností na pracovišti,“ říká sociolog Daniel Prokop. Nucené zastavení výroby, byť třeba jen na týden, by ale mělo tvrdý finanční dopad i na Babišovy firmy,“ uvádí hlidacipes.org.

Klasika. Od svého nástupu do politiky Babiš zbohatl o čtyřicet miliard. A díky investicím ve zdravotnictví roste jeho jmění rychle i teď. Je přisátý na státní pokladnu. Zakázky, dotace. Pro státy Evropské unie je odstrašujícím příkladem. EU upozorňuje opakovaně na jeho střet zájmů a vyšetřuje ho. Udělal už mnohé. Dlouhodobě riskuje vězení. Tak proč by teď zavíral svoje fabriky?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]m

Revue Forum Banner