Při vyndávání nákupu se častokrát zarazíme a znejistíme. Nejsme si totiž jisti, kam danou potravinu umístit. Patří do lednice, nebo má raději pokojovou teplotu? U mnohých věcí jsme si stoprocentně jistí, a přitom se můžeme plést. Kde děláme největší chyby, připomněl deník The Mirror.
Teorií o tom, jak mají být správně skladovány potraviny v ledničce, je mnoho, stejně tak se různí názory o tom, co do ní určitě nepatří. Existuje však několik druhů jídla, které mají své místo jinde a jejich uchováním v lednici jim i sobě můžeme ublížit.
Mezi základní potraviny, které často dáváme třeba i do mrazáku, ale jinak jim chlad nevyhovuje, patří chléb. Tím, že ho dáme do lednice, způsobíme, že se mnohem rychleji vysušuje. Lepší je chlebník nebo plátěný pytlík určený přímo na pečivo.
Kdo si rád nachladí meloun, ještě než do něj poprvé řízne, dělá podle amerického časopisu Good Housekeeping chybu. Tato potravina patří do ledničky až v momentě, kdy ji začnete porcovat. Stejně tak chlad úplně nevyhovuje ani banánům. Může za to jejich původ v tropickém podnebí. Nazelenalé banány navíc v lednici zčernají a ztratí dobrou chuť.
Chybou je prý i chlazení rajčat. Poškozuje totiž membránu uvnitř plodu, což mění jejich chuť a strukturu. Stanou se například vodnatějšími.
Skutečným zdravotním problémem může být uchovávání brambor. „Při skladování v lednici se škrob v bramborách přemění na cukr. Při pečení nebo smažení se tyto cukry spojují s aminokyselinou asparaginem a vytvářejí chemickou látku akrylamid, která je považována za škodlivou,“ upozorňuje Agentura pro potravinové standardy.
Pokud má někdo ve zvyku skladovat v lednici kávu, také by s tím měl přestat. Kávová zrna a kávová sedlina nasávají pachy ze svého okolí a nikdo asi nechce, aby mu jeho oblíbený nápoj „voněl“ třeba jako zrající sýr. Z podobného důvodu se vyhněte i umístění cibule a česneku do chladničky. Obě tyto aromatické potraviny by vám „ovoněly“ všechno ostatní.
Pozor si dejte i na med. Pokud ho dáte do lednice, zcela se změní jeho složení. Namísto krásného tekutého medu vám zůstanou zkrystalizované, lepkavé hrudky.
Nepočítejte také s tím, že vám v ledničce po rozkrojení může dozrát zatím „nehotové“ avokádo. Chlad totiž zabrání procesu zrání. Doporučuje se spíš skladování v otevřeném papírovém sáčku.