Někteří adepti SPOLU na ministry jsou nepřijatelní, řešíme to, říká Olga Richterová

První místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová (ČTK)

První místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová | FOTO: ČTK

Celostátní fórum Pirátské strany v pondělí večer svými hlasy rozhodne, zda se partaj, která nakonec ve volbách získala pouhé čtyři poslanecké mandáty, připojí ke koaliční smlouvě mezi SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a koalicí právě Pirátů se Starosty a nezávislými. Krátce před uzavřením hlasování místopředsedkyně Pirátů a novopečená místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová mimo jiné prohlásila, že někteří z kandidátů na ministry z řad koalice SPOLU jsou „nepřijatelní“, například kvůli kauzám z minulosti. Zároveň zopakovala, že za to, že Piráti mají jen čtyři zákonodárce, nesou zodpovědnost i Starostové, kteří podle ní porušili smlouvu mezi oběma subjekty. Piráti jsou poslední z pěti stran, která dosud koaliční smlouvu nově vznikající vlády oficiálně neschválila.

Třaskavá prohlášení o neschůdnosti některých ministerských kandidátů koalice SPOLU pronesla Richterová v rozhovoru pro zpravodajský portál Novinky.cz. Konkrétní jména ale ani po opakovaných dotazech neuvedla. „Budeme se muset asi proti některým jménům vymezit, probíráme to zatím interně. Jsou pro nás nepřijatelní lidé, kteří měli v minulosti problémy, tedy například nějaké závažné kauzy,“ nechala se slyšet Richterová.

Týdeník FORUM (Lucie Batková / FORUM 24)

O místopředsedkyni Pirátů se také poměrně dlouho mluvilo jako o žhavé kandidátce na pozici ministryně práce a sociálních věcí. Proč se jí nestala a místo toho je jednou z místopředsedkyň sněmovny? „Místo nám nebylo ani nabídnuto. A vzhledem k tomu, jak volby pro nás mandátově dopadly a zároveň, že o místo usilovala koalice SPOLU, a mně do toho vstoupily i osobní důvody, jsme se rozhodli, že bude lepší vést to jinak,“ zahrává Richterová celou věc do autu.

A co říká na to, že ministrem práce a sociálních věcí se možná stane šéf lidovců Marian Jurečka, o němž se v minulosti spíše spekulovalo jako o šéfovi resortu zemědělství, který už koneckonců v minulosti řídil? „Nejde jenom o toho člověka, tedy ministra, ale o to, jaký má tým odborníků a jaké lidi si vezme na resort s sebou. Já bych chtěla vyzdvihnout, že my jsme budovali celou dobu expertní týmy a jednotlivé oblasti. Nyní se ukázalo, že my i lidovci máme týmy v sociální oblasti rozsáhlé. To je něco, co oceňuji. Jurečka má mít šanci ukázat, co v něm je,“ smířlivě prohlásila Richterová.

V jiné odpovědi ovšem ukazuje, že Piráti se podle všeho stále nesmířili s tím, že díky kroužkům voličů je mohutně „přeskákali“ kandidáti hnutí STAN. A Piráti tak nakonec po volbách mají pouhé čtyři poslance. A viní z toho právě Starosty, kteří prý své kandidáty mocně upřednostnili před těmi pirátskými.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Analýzu (volebního neúspěchu Pirátů) jsme poslali předsedovi STAN Vítu Rakušanovi. Je to interní věc k projednání, která obsahuje poměrně závažná zjištění. Je to důležité, protože k porušení (koaliční) smlouvy opravdu došlo. Já jsem člověk, který drží slovo, a když podám ruku, tak to platí. Počítala jsem s tím, že takhle to prostě bude. Obrovský vliv (na výsledek voleb) měla ale také dezinformační kampaň. Už i dosluhující premiér Andrej Babiš (ANO) přiznal, že si v kampani vymýšlel. A obrovská část lidí uvěřila úplně absurdním výmyslům. Jedním z nich bylo, že bychom chtěli lidem nastěhovat migranty do chalup a chat,“ povzdychla si Richterová.

Místopředsedkyně Pirátů také přiznala, že hlasy proti vstupu do vlády jsou ve straně silné. „To je pravda, zaznívá spousta argumentů pro a proti,“ zmínila Richterová. Hlasování členské základny o tom, zda Piráti (ne)podpoří koaliční smlouvu mezi oběma koalicemi, končí dnes večer ve 22 hodin. Jak dopadlo, by mělo být jasné krátce poté. Piráti jsou poslední stranou nově vznikající vlády, která ještě dohodu nepodpořila.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]