Někteří lidé mají díky krevní skupině proti covidu lepší šanci, říkají odborníci

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Počet lidí, nakažených koronavirem, po několika měsících opět stoupá. V některých zemích se chystají nová opatření, hovoří se o dalším kole očkování. Někteří lidé ovšem podle expertů mohou mít překvapivě výhodu v tom, s jakou pravděpodobností se nakazí. Rozhoduje o tom překvapivě krevní skupina.

S prvními výsledky studie o závislosti nakažení covidem na krevních skupinách přišli podle zprávy Daily Mirror před dvěma lety čínští vědci. Jejich teorii posléze potvrdili odborníci z Kolumbijské univerzity i společnost 23andMe, zabývající se testováním DNA.

(Týdeník FORUM)

Studie, zveřejněná v časopise New England Journal of Medicine, tuto myšlenku potvrdila. Podle jejích výsledků osoby s krevní skupinou A mají o 45 % vyšší riziko nákazy covidem než osoby s jinými krevními skupinami. Například u krevní skupiny O je pravděpodobnost nákazy o 35 % nižší.

„Ve Wuhanu byla provedena studie, která říká, že krevní skupina A je náchylnější, a to je nejčastější krevní skupina třeba ve Velké Británii,” potvrzuje i doktor Xand van Tullekan. „Ale ať jste jakákoli krevní skupina, vaše chování by mělo zůstat stejné. Zůstaňte doma a nechoďte ven, pokud se nejedná o nezbytné záležitosti,” dodává pro případ, že by se situace opět zhoršila.

To, že máte krevní skupinu O, však neznamená, že jste v pohodě, upozorňují odborníci. Všechny dosavadní studie se totiž zabývaly krevní skupinou pouze v souvislosti se symptomatickými případy koronaviru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články