Na rozdíl od ruské armády má americká armáda stále instituci kaplanů – kněží různých vyznání, kteří spojují vojenskou službu s duchovní. Mezi svatými uctívanými americkými pravoslavnými kaplany je ruský voják Jevgenij Rodionov. Ten zemřel v roce 1996 rukou čečenských bojovníků, kteří podle některých svědectví nedokázali přinutit mladého muže, aby se vzdal své víry.
Jevgenij Rodionov, obyvatel vesnice Kurilovo u Moskvy, nosil ortodoxní kříž, který mu v deseti letech darovala jeho matka a který nikdy nesundal. V roce 1995 byl mladý muž odveden do pohraničních jednotek a v lednu 1996 odešel sloužit k jednotce pohraniční stráže, která střežila správní hranici s Čečenskem. 14. února 1996 zastavilo u Jevgenije a třech jeho kolegů auto maskované jako sanitka. V autě byli Čečenci, kteří pohraničníky zajali a odvezli je na své území. Dne 23. května ozbrojenci Jevgenije Rodionova zabili a před smrtí mučili. Podle vyprávění čečenského polního velitele brigádního generála Ruslana Chajchorojeva se Čečenci pokusili přinutit Jevgenije, aby si kříž sundal. Na rozdíl od jiných vojáků v podobné situaci to ale Rodionov odmítl. Jeho matka pak našla už jen jeho tělo bez hlavy.
Jevgenij Rodionov je pravoslavnými věřícími všeobecně uctíván jako nový mučedník. V roce 2008 byl v srbské pravoslavné církvi uznán za místního světce. A v roce 2011 zveřejnila Severoamerická konference kanonických ortodoxních biskupů nový text panychidy (modlitby za zemřelé), kde je mezi jmény svatých bojovníků uváděn nový mučedník Jevgenij Voják. Seznam obsahuje většinou svaté, kteří byli spojeni s vojenskou službou. Jméno Jevgenij Voják stojí vedle jmen knížat Dmitrije Donského a Alexandra Něvského. Dmitrij Ivanovič řečený Donský byl kníže moskevský a velkokníže vladimirský ve 14. století. S jeho jménem je spojeno první velké vítězství Rusů nad Tatary v bitvě na Kulikovském poli. Alexandr Jaroslavič Něvský, též kníže novgorodský a velkokníže vladimirský ve 13. století, se pro svá vojenská vítězství stal legendou a je považován za jednoho z největších panovníků v historii Ruska.
Pokud jde o ruskou pravoslavnou církev, je těžké hovořit o načasování oficiální kanonizace Jevgenije Rodionova. Velké úsilí v tomto směru vynakládá arcikněz Alexandr Šagunov z moskevského chrámu svatého Mikuláše. Hlavním problémem je nedostatek spolehlivých důkazů, že radikálové neúspěšně nutili Jevgenije, aby se zřekl Krista. Ruslan Chajchorojev, který byl podezřelý z vraždy mladého pohraničníka, sám zemřel v boji v roce 1999. Kromě toho neexistují informace, že by Jevgenij Rodionov před službou v armádě vedl „uvědomělý duchovní život“.
Někteří církevní představitelé nicméně věří, že svatořečení Jevgenije Vojáka jako nového mučedníka bude ještě v budoucnu dokončeno. Ikony s vyobrazením Jevgenije se už teď dají najít v některých ruských chrámech.
(Zdroj: Russian7.ru)