Někteří rektoři 28. října nepřijdou na Hrad. Trapná truc akce, reagoval Ovčáček

Zbyněk Pecák

Miloš Zeman | FOTO: Zbyněk Pecák

Někteří rektoři se letos opět nezúčastní slavnostního ceremoniálu na Hradě, na kterém bude prezident Miloš Zeman 28. října udělovat státní vyznamenání.

Někteří rektoři už pozvánku na Hrad obdrželi, dalším by pravděpodobně mohla přijít v nadcházejících dnech. Rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) Karel Melzoch ale podle mluvčího školy stejně nehodlá pozvání z Hradu přijmout. Rektor Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Petr Oslzlý pozvání nepřijal, sdělil ČTK mluvčí školy.

“Už je poněkud nudné každý rok reagovat na tyto trapné truc akce. Veřejnost to už jen obtěžuje. Každý si vystavuje sám svoji vizitku,” řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na dotaz, co říká na reakce některých rektorů.

Zástupci vysokých škol měli v posledních letech se Zemanem napjaté vztahy. Slavnostního ceremoniálu 28. října se přestali účastnit v roce 2014, protože se jim nelíbilo, že prezident odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů a že kvůli osobním sporům nepozval na předávání vyznamenání na Pražský hrad rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a bývalého šéfa Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. Letos v březnu většina z nich nebyla ani na inauguraci znovuzvoleného prezidenta, ačkoli s výjimkou Beka pozvání na slavnostní akt rektoři dostali.

Rektor Bek dosud neobdržel ani pozvánku na letošní předávání vyznamenání, řekla ČTK mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Naproti tomu předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy (UK) Tomáš Zima pozvání dostal. Zda dorazí, je ale zatím nejasné. “Pan rektor pozvánku obdržel a o své účasti se rozhodne pravděpodobně ve středu,” řekl mluvčí UK Václav Hájek.

Pozvání z Hradu potvrdili také například rektor Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) Vojtěch Petráček, podobně jako rektor České zemědělské univerzity v Praze Petr Sklenička. Naopak rektorce Vysoké školy ekonomické v Praze Haně Machkové či rektorovi Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) Karlu Melzochovi zatím pozvánka nedorazila.

Melzoch má nicméně už nyní jasno, že na Hrad v neděli nepřijde, i kdyby pozvání dostal. Podle mluvčího VŠCHT Michala Janovského “má v plánu důstojnější program”. Dopoledne se Melzoch hodlá zúčastnit kladení věnců na Vítkově, potom univerzitní akce u sochy Tomáše Garrigua Masaryka a vojenské přehlídky v Dejvicích a večer půjde na Koncert pro republiku, který bude v Obecním domě.

“Náš pan rektor Petr Oslzlý pozvání nepřijal, a ceremoniálu na Hradě se tedy nezúčastní,” uvedl mluvčí JAMU Lubomír Mareček.

Naopak rektor ČVUT Petráček, který byl i na Zemanově inauguraci letos v březnu, se na Hrad chystá. Podle mluvčí školy Andrey Vondrákové obdržel pozvánku v pátek. “Pozvánku z Hradu jsem přijal a zúčastním se,” napsal Petráček v sms. V nedávném sporu mezi ním a bývalým ředitelem Českého institutu, informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Vladimírem Maříkem, kterého Petráček odvolal, se přitom Zeman postavil za Maříka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner