V pátek se v konferenčním sále Domu armády Praha v Dejvicích konalo promítání trojice filmů slovenské dokumentaristky a spisovatelky Veroniky Homolové Tóthové. Premiéru měl film Anna Malinová – Bezpečný úkryt pro Gabčíka. Akci pořádaly Československá obec legionářská a Ministerstvo obrany České republiky.
Do sálu dorazila a film sledovala i dcera Anny Malinové Alena Voštová, které na závěr Veronika Homolová Tóthová poděkovala a prohlásila, že lidem, jako byla její maminka, musíme být vděční a být na ně právem hrdí, protože projevili nesmírnou osobní statečnost a neváhali položit svůj život za vlast.
„Osobně si paní Voštové velmi vážím i pro její postoj k adoptivním rodičům – nikdy jí neřekli přímo, že je adoptována, nikdy s ní o tom, kdo byli její biologičtí rodiče, kdo byla Anna Malinová a co dokázala, nemluvili. Ona má v sobě velkorysost a sílu, že se snažila pochopit, proč se tak rozhodli, a nesoudit je,“ řekla pro deník FORUM 24 Veronika Homolová Tóthová.
Heydrich a 74 žen je film o tom, jaká byla příčina Heydrichovy smrti a jak jeho smrt zasáhla do pokusů na vězenkyních v ženském koncentračním táboru Ravensbrück. Historička medicíny, Dr. Astrid Ley v něm mluví i o tom, co to byly sulfonamidy a zda by mohly Heydricha zachránit. Na rozdíl od antibiotik je totiž Němci k dispozici měli.
Atentát – nezodpovězené otázky se vrací k některým otázkám, které stále nedokážeme zodpovědět na podkladě relevantních dokumentů a o některých z nich tak stále spíše spekulujeme. Třeba o tom, kde je dnes Gabčíkův stengun či Heydrichův Mercedes.
Vrcholem večera byl bezpochyby film Anna Malinová – bezpečný úkryt pro Gabčíka, který představuje příběh mladé Anny Malinové, jež u sebe Gabčíka měsíce ukrývala, stala se jeho důležitou spolupracovnicí, spojkou, nosila jeho zbraně k lidem, kteří se o ně starali. „K ní se po útoku šel ukrýt a zůstal u ní až do 1. června, než jako poslední z parašutistů odešel do krypty. Právě tyto informace a také nacistická zpráva o vyšetřování atentátu nám ukazují, že kromě spolupráce byl mezi nimi i emocionální vztah,“ vysvětlila pro FORUM 24 autorka Veronika Homolová Tóthová.
Po prezentaci dvojice starších filmů Heydrich a 74 žen a Atentát – Nezodpovězené otázky následovala komentovaná prezentace operačního vybavení československých výsadkových skupin z Velké Británie, které se ujal Miloš Borovička, tiskový mluvčí Československé obce legionářské a člen Roty Nazdar, která se věnuje připomínání nejvýznačnějších událostí československé historie. Kromě toho si návštěvníci mohli po celou dobu v předsálí prohlédnout obsáhlou výstavu věnovanou Operaci Anthropoid.