Diskuze o přístupu k euru se před Vánocemi opět otevřela, a to konkrétně v souvislosti se vstupem České republiky do Evropského mechanismu směnných kurzů II (ERM II). Do diskuze se zapojil Miroslav Kalousek a ekonomka Danuše Nerudová, kteří apelují na důležitost stanovení termínu přijetí eura. Jinak by to mohlo být totiž „ERM II forever“.
Vládní debata o euru byla posunuta na leden. Kabinet Petra Fialy se totiž na dalším postupu zatím neshodl. Zatímco občanští demokraté by rádi zůstali u české koruny, ostatní koaliční strany vlády Petra Fialy (ODS) chtějí změnu. „Proti přijetí společné evropské měny je akorát část ODS a ANO. Analýza České národní banky naopak vychází vstříc tomuto kroku. Podporuji kroky k přijetí eura,“ okomentoval místopředseda poslanecké sněmovny Jiří Bartošek (KDU-ČSL).
Ministerstvo financí v čele se Zbyňkem Stanjurou (ODS) navrhlo usnesení, aby vláda v příštím roce o vstup do ERM II neusilovala. Navrhli dvě možnosti postupu. Oponenti pak v meziresortním řízení přišli s dvěma protinávrhy. Zaprvé, „vláda ukládá ministrovi financí a ministrovi pro evropské záležitosti zahájit jednání s Evropskou komisí o podmínkách vstupu do mechanismu směnných kurzů (ERM II) s cílem stanovit termín vstupu v prvním čtvrtletí roku 2025“. A zadruhé, vláda má spolu s ČNB podniknout takové kroky, aby bylo v roce 2025 rovnou možné do ERM II vstoupit. Informoval o tom server Seznam Zprávy.
Řeší se tedy zejména vstup České republiky do Evropského mechanismu směnných kurzů II (ERM II), tedy do mechanismu, v rámci kterého uchazeči po dobu dvou let prokazují stabilitu své měny, kterou mají na euro fixovanou prostřednictvím stanoveného středního oficiálního kurzu, jenž by neměl oslabit o více než 15 procent.
V protinávrzích se ovšem neřeší samotný vstup České republiky do eurozóny a právě na to upozornil exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a ekonomka a kandidátka na europoslankyni za STAN Danuše Nerudová. „Velmi bych si přál, aby byl stanoven pevný termín (co možná nejdříve) našeho vstupu do eurozóny. Dva roky předtím bychom museli vstoupit do ERM II,“ uvedl Kalousek s tím, že pokládá za nelogický nesmysl vstoupit do ERM II s tím, že termín přijetí eura je „ve hvězdách“. „To by znamenalo mnohem víc nákladů než užitku,“ dodal.
Před vstupem do ERM II bez stanovení termínu přijetí eura důrazně varuje i Danuše Nerudová. „V zemi, která trpí impotencí dělat zásadní reformy, by to mohlo být totiž „ERM II forever“. A to si země s naší strukturou ekonomiky opravdu nemůže dovolit,“ vysvětlila.
Na webových stránkách vlády je vyvěšena také petice, která kabinet prostřednictvím poslanecké sněmovny vyzývá, aby do konce jeho mandátu Česká republika vstoupila do ERM II, tudíž aby začal plnit maastrichtské kritérium stability devizového kurzu, které je vstupem České republiky do ERM II podmíněno. Vláda se k tomu totiž svým programovým prohlášením z 1. března 2023 zavázala.
„Vláda ve svém programovém prohlášení zmiňuje, že prověří přínosy a rizika vstupu ČR do ERM II z pohledu veřejných financí a celé ekonomiky, měla by ale spíše vypracovat plán a strategii pro vstup do ERM II, protože jinak nesplní maastrichtská kritéria pro možné přijetí eura nikdy a nedodrží tak ani své programové prohlášení,“ stojí v petici, kterou doposud podepsalo přes 500 občanů.