Nemáme premiéra, prezidenta ani první dámu. Nejspíš je ani nepotřebujeme

Andrej Babiš a Miloš Zeman (FB AB)

Andrej Babiš a Miloš Zeman | FOTO: FB AB

Premiér Andrej Babiš je během koronavirové krize čím dál tím méně vidět. Prezident Miloš Zeman promluvil jednou a na scéně je stále jen jeho mluvčí Jiří Ovčáček. A pokud jde o první dámy, existuje jen jediná veřejně činná – Dagmar Havlová se zapojila do šití roušek. A jinak? Jinak nic.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Babiš se schůzek vlády z nějakého důvodu účastní jen on-line, na tiskových konferencích v posledních dnech nebyl (což je dobře), také na sociálních sítích je klid. Vyrojily se spekulace, zda není premiér náhodou v karanténě nebo jestli se prostě nebojí možné nákazy. Další možností samozřejmě je, že Babišův PR tým vyhodnotil jako nutné předsedu vlády schovat, protože od chvíle, kdy vedle něj začal vynikat ministr vnitra Jan Hamáček, nervozita rostla.

Zeman vystoupil jednou, sdělil nám, koho nenávidí, a zase zalezl. Taky je to dobře, protože srovnání s jakoukoli jinou hlavou státu bylo tak drtivé, že drtivější už být nemohlo. Tým hradních podnikatelů v čele s čínským přítelem Mynářem jej skrývá a dává pozor, aby se k jejich prezidentovi nikdo ani náznakem nepřiblížil. Ovčáček už několik dní slibuje, že Zeman vystoupí znovu. Nejspíš někoho zapomněl urazit.

První dáma Ivana Zemanová je neviditelná dlouhodobě. Člověk by ale čekal alespoň náznak snahy. Vdova po bývalém prezidentovi Václavu Havlovi Dagmar se zapojila do šití roušek, Zemanová se už dlouho nezapojuje do ničeho, maximálně do toho, když je potřeba navštívit ve vězení odsouzeného vraha, kterého poté její manžel propustí na svobodu.

Tak už nám zjevně zbyl jenom Hamáček. Představa, že by se něco podobného stalo v Německu, ve Velké Británii nebo ve Francii, je naprosto absurdní. Jenže tady u nás budeme těm našim rádoby vůdcům ještě tleskat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]