Nemáš roušku, nejsi Čech. Absurdní hysterie vrcholí

Facebook Jiřího Ovčáčka

Andrej Babiš | FOTO: Facebook Jiřího Ovčáčka

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že pokud jste sami v autě, nemusíte nosit roušku. Tak to je vážně šokující sdělení. Autorka tohoto textu do té chvíle netušila, že platil opak. Tak kde ještě bychom roušku mohli nosit? Co třeba ve sklepě? Nebo na toaletě? Je samozřejmě hezké, kolik lidí pomáhá šitím roušek těm, kteří je skutečně potřebují, ale tahle hysterie živená trapnými příspěvky Andreje Babiše na sociálních sítích už snad musí zarazit každého.

Deník Blesk přinesl svědectví o tom, jak lidé agresivně reagovali na seniora bez roušky. Někteří další zase udávají i občany, kteří jsou bez roušky na vlastní zahradě nebo na balkoně. A tak bychom mohli pokračovat. Vážně jsme přestali používat zdravý rozum?

Pavel Hofman

Ano, koronavirus je problém. Ale my tady nemáme zamořený vzduch, kterého když se nadechne člověk bez roušky, tak dostane nějakou strašnou nemoc a zemře. Vážně ne. Ani na vás strašlivý virus nekýchne veverka v lese, kam se jdete projít. Chce to trochu chladnou hlavu a uvažovat, protože tahle vystrašenost jen posiluje vládní manýry, které nám utahují šrouby. Šrouby, které nebude možné jen tak jednoduše zase povolit.

Všichni ti, kdo si přejí vynucování nařízení i na nesmyslných místech, brání racionálnímu řešení problému. V západní Evropě je celá řada věcí vládami občanům doporučována. Ještě jednou: doporučována, nikoli nařizována. Nejspíš proto, že tamní občané o státní dirigismus nestojí. Stejně jako o buzeraci v případě, že se na chvíli posadí na lavičku v parku. To není žádný zločin. Zločin není ani to, pokud se půjdete projít se psem v šest ráno a roušku si nasadíte ve chvíli, kdy budete míjet někoho jiného. Tenhle strach, hysterie a zakrývání obličeje ve chvíli, kdy chcete přejít chodník do vlastního auta, nikoho před žádným virem neochrání. Naopak se tady všichni zblázníme.

Moje rouška možná chrání tebe a tvoje rouška možná chrání mě. Jistě. Mezi ostatními lidmi, v uzavřených prostorách, o tom není pochyb. Ale tvoje-moje rouška vážně není žádný všelék a není třeba se z ní zbláznit. Ostatně kdyby Babišova vláda dávno zajistila ochranné prostředky pro ty skutečně ohrožené, žádná hysterie by ani nemusela nastat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner