Němci dodají na Ukrajinu další raketové systémy a také obrněnce. Rusové vyhrožují Washingtonu

M270 Mars II (Sonaz, wikimedia, CC BY-SA 3.0)

M270 Mars II | FOTO: Sonaz, wikimedia, CC BY-SA 3.0

Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová uvedla, že Německo dodá Ukrajině další dva vícenásobné raketomety Mars II a také padesát obrněných vozidel Dingo, které ještě před několika dny odmítlo bojujícím Ukrajincům poskytnout.

Ukrajina obdrží další dva vícenásobné raketomety M270 Mars II a 50 obrněných transportérů Dingo. Na zahájení konference Bundeswehru v Berlíně to oznámila ministryně obrany Christine Lambrechtová.

(Týdeník FORUM)

Raketomety Mars II. jsou konstrukčně téměř totožné se systémem M270, který dala k dispozici Velká Británie, a svým zamýšleným použitím se podobají americkým vícenásobným raketometům HIMARS. Systém dokáže odpalovat projektily s různým dosahem a vysokou přesností. Zatím má ukrajinská armáda k dispozici rakety s maximálním dostřelem kolem 80 kilometrů. Spolu s raketomety dodá Německo i 200 raket.

Podle ukrajinské armády raketomety výrazně pomohly snížit počet ruských útoků a znesnadnily zásobování nepřátelských jednotek, například tím, že rakety ničily muniční sklady a mosty daleko za frontovou linií.

Transportéry Dingo, které budou následovat raketomety, mají především zvýšit ochranu ukrajinských vojáků v terénu. Bundeswehr tato kolová vozidla s maximální rychlostí až 90 kilometrů za hodinu označuje za „životní pojištění pro vojáky“. Dingo dokáže odolat výbuchu několika kilogramů TNT a palbě z lehkých kulometů.

Dingo může převážet až osm vojáků a je vhodné jak na silnice, tak do terénu. Transportéry mohou být vybaveny kulomety nebo granátometem.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Ukrajina doufala, že Německo oznámí i dodávku tanků, ale k tomu zatím nedošlo. Německá vláda poukazuje na to, že ostatní země NATO zatím na Ukrajinu nedodaly žádné tanky západního typu. Ukrajina sice obdržela stovky tanků například z České republiky a Polska, jde však výhradně o původně sovětské stroje.

Německé raketomety přijdou na Ukrajinu v době, kdy mluvčí Kremlu Marija Zacharovová varovala USA před dodávkami střel dlouhého doletu do raketometů HIMARS. „Jestli se Washington rozhodne dodat Kyjevu rakety delšího doletu, překročí červenou linii a stane se přímou stranou konfliktu,“ řekla Zacharovová, podle které bude Rusko „v takovém případě nuceno adekvátně reagovat“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články