Němci dodají Ukrajině Gepardy a množství dalších zbraní

Z Německa přijede na Ukrajinu protiletadlový systém Gepard. (Hans-Hermann Bühling, wikimedia, CC BY-SA 3.0)

Z Německa přijede na Ukrajinu protiletadlový systém Gepard. | FOTO: Hans-Hermann Bühling, wikimedia, CC BY-SA 3.0

Německá vláda zveřejnila seznam zbraní, které mají být předány Ukrajině. Nachází se na něm například 30 samohybných dělostřeleckých systémů Gepard, systémy protivzdušné obrany IRIS-T SLM či obrněné transportéry M113.

Navíc má ukrajinská armáda obdržet 10 000 dělostřeleckých granátů, 53 000 protiletadlových granátů, 5,8 milionu nábojů do ručních zbraní a také 5000 ochranných přileb, osm mobilních radiokomunikačních systémů a termovizních kamer a osm průzkumných dronů.

(Týdeník FORUM)

V seznamu připravené vojenské techniky se objevuje také sedm vozidel Panzerhaubitzen 2000 ACV, a to včetně náhradních dílů, 10 protipancéřových děl, 10 obrněných vozidel, 80 pickupů Toyota, 22 těžkých vozidel, mobilní radar systém COBRA a tři již dříve oznámené systémy MARS pro odpalování raket.

Německo již Ukrajině v uplynulých týdnech předalo například 500 protiletadlových raket Stinger, 2700 systémů Strela MANPADS, 16 milionů kusů munice pro ruční zbraně, 100 kulometů MG 3, 178 motorových vozidel a 39 různých obrněných vozidel.

Podrobnosti o termínu a podmínkách, kdy se zbraně z Německa dostanou na Ukrajinu, nebudou z pochopitelných důvodů zveřejněny dříve, dokud nedojde k předání zbraní do ukrajinských rukou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články