Němci mají jasno, Babiš vlastní Agrofert. My stále zbaběle říkáme “údajně”

Andrej Babiš (Evropská unie)

Andrej Babiš | FOTO: Evropská unie

Ve chvíli, kdy se objevil finální audit Evropské komise, který potvrdil střet zájmů Andreje Babiše, opět se začalo diskutovat o tom, co všechno vlastně premiér ovládá. Ve světle toho, že i sousední Něměcko má v této otázce jasno a ví, že Babiš stále vlastní Agrofert, působí naše země jako naivní stát, který nechce vidět jeden obří problém.

Jak upozornil server Seznam Zprávy, v německém úředním Registru transparentnosti je jako skutečný vlastník holdingu Agrofert zapsán Andrej Babiš. Stejně jako Britové a Slováci tedy mají Němci jasno v tom, zda český premiér stále ovládá svou společnost, nebo ji skutečně převedl do svěřenského fondu.

FORUM 24 (archiv)

Zatímco tedy v zahraničí mají zcela jasno o tom, že šéf hnutí ANO vodí veřejnost za nos, když se jí snaží tvrdit, že Agrofert je jeho “býválá” firma, u nás mlčíme. Lépe řečeno, stát mlčí. Striktně se uvádí, že Babišův střet zájmů je “údajný”, a tiše se kolem jeho lží chodí po špičkách. 

Není divu, když není nikdo, kromě demokratické opozice, komu by nepřijatelný jev vadil. Neohradí se ani koaliční ČSSD, která je ráda, že ještě na konci svého sněmovního působení jakoby o něčem rozhoduje. Slýchali jsme sice silácké řeči o nepřekročitelných červených čarách a viděli další náznaky odboje, ale těm nemohl věřit ani ten nejnaivnější volič.

Navíc s hlasovací většinou, již podporovali i komunisté a okamurovci, kteří se stále domnívali, že ve vládě jednou nahradí sociální demokraty, nešlo reálně s Babišovým střetem zájmů nic udělat. 

Premiér sice naoko přesunul své firmy do svěřenského fondu, ale pokud si někdo skutečně myslel, že najednou Agrofert povede Monika Babišová, jejíž jedinou prací je se usmívat na instagramových fotografiích, musel se zbláznit.

Knihy Free Czech Media (FCM)

Přesto se nestalo nic. Stále říkáme a píšeme “údajný” střet zájmů, pořád platíme ministerskému předsedovi linky na toustový chleba a podobné vymoženosti z vlastní kapsy. 

Když se někdo snaží proti tomu protestovat, je označen za práskače, který chce Babiše dostat z politiky a neštítí se k tomu využít zmanipulovatelnou Evropskou unii.

Zatím to vypadá, že zřejmě existují dva Babišové. Jeden, kterého vidíme my a ten s Agrofertem nemá nic společného, a druhý, kterého vnímají Němci. Ten je stále vlastníkem holdingu a vydělává jeho pomocí stovky milionů. Že by taky naše sousedy, Slováky a Brity, někdo přesvědčil, aby majitele hnutí ANO vyštvali z politických funkcí?  

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]