Čínský technologický koncern Huawei, před nímž kvůli riziku komunistické špionáže varuje celý západní svět, dostal skvělou zakázku v Německu. Modernizuje tam datovou infrastrukturu hned ve dvou městech.
V Česku před spoluprací s Huawei už pět let varuje Bezpečnostní informační služba (BIS), loni se k ní přidalo i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a zdá se, že jejich analýzy berou zodpovědná místa vážně.
Podobně i v Německu před hrozbou čínské špionáže prostřednictvím technologií Huawei varuje Berlínská pobočka Institutu Merics. Podle jejího rozboru není možné zabezpečit technologii zmíněného koncernu před datovými úniky, informoval deník Handelsblatt.
Výše zmíněná varování potvrzují postoj Spojených států, které považují čínský technologický koncern za příliš nebezpečný, než aby mu svěřily budování datové infrastruktury sítě 5. generace, a nabádají spojence po celém světě, aby se spolupráci s ním vyhnuli. Naposledy tak učinil viceprezident Spojených států Mike Pence na únorové Bezpečnostní konferenci v Mnichově.
Některé evropské země ale jako by si nechtěly dávat pozor. Do Evropy tak tento komunistický státní moloch proniká salámovou metodou s pomocí zdejších levicových stran. Hned dvě německá města zároveň se už prostřednictvím čínských technologů proměňují na „smart cities“- jak alespoň jejich zastupitelstvo doufá.
Číňany si Německo pouští k tělu od roku 2016 navzdory tomu, že debata o možných únicích informací a tím ohrožené bezpečnosti tam probíhá dodnes. Města Gelsenkirchen a Duisburg v západní části země nicméně zadala projekty digitální modernizace právě koncernu Huawei údajně kvůli jeho technologickému náskoku před konkurencí. Jak ale napsal deník Frankfurter Allgemeine Zeitng (FAZ), zdaleka ne všichni z toho mají radost. Němce kromě zvýšeného rizika špionáže (o příslušné analýze referuje deník Handelsblatt) znepokojuji i banální problémy, které modernizaci v režii Huawei rovněž provázejí – dopravní zácpy a výpadky proudu.
https://www.youtube.com/watch?v=xM7fQptU1Go
Problému Huawei se Mike Pence věnuje na záznamu v čase 6:50
Obě zmíněná města patří k těm chudším. „Je cenově výhodný, technicky vede a vyhrál konkurz,“ obhajoval na dotaz FAZ volbu sporného dodavatele mluvčí starosty v Gelsenkirchenu. „A jaká je alternativa, Cisco?,“ narážel na známou skutečnost, že techniku zmíněné značky využívá americká tajná služba NSA. Demagogie tohoto příměru je hned dvojí: Spojené státy jsou spojencem Německa, a Cisco na rozdíl od Huaweie nemá ze zákona povinnost poskytovat informace o privátních klientech tajné službě. V centrále americké firmy by mluvčí nenašel ani žádnou stranickou buňku, jak je naopak obvyklé v Číně.
Podobně mluví i primátor druhého z německých měst, která svěřila instalaci snadno zranitelné infrastruktury komunistům. „Duisburg už dnes má k Číně blízký vztah a spoluprací s Huaweiem se toto partnerství ještě posílí,“ zahlásil Sören Link z vládních socialistů (SPD), když se před půl rokem vrátil z exkurze v ústředí koncernu v Šen-čenu.
Návštěvám Huawei svůj um prezentuje v tamní čtvrti Longgang, kterou označuje za ukázku „chytrého“ města, a kterou hlídá 41 000 kamer. Huawei se pyšní bezmála třicetiprocentním poklesem kriminality dosaženým po jediném roce. Kolik lidí za stejnou dobu skončilo na psychiatrii, ale neuvádí. Ne že by pokročilá digitalizace stála a padala se šmírováním lidí – i čínští šoféři díky ní vědí o volných parkovacích místech, popeláři o plných popelnicích a úředníci o náporu žadatelů. To je ale věc aktuálních vyspělých technologií bez ohledu na jejich dodavatele, které také další německá města volila z jiných zemí než z komunistické velmoci.
Mnichov se modernizuje s domácím koncernem Siemens, jinde je to Panasonic nebo Cisco. Dobře dělají. Okouzlení z technologického zájezdu ani nižší cena by neměly být důvodem k žádné poloviční ostražitosti vůči špionáži ze strany nevyzpytatelného partnera. Zjištění, že taková netečnost je možná i v Německu, je zvlášť znepokojivé při pomyšlení na českou politickou scénu prolezlou komunisty a rovněž bezpáteřními politickými podnikateli typu okamurovců, o vládě Zemanova spojence ve Strakově akademii nemluvě.