
FOTO: Wikipedie

Před 85 lety se v Sudetech odehrál pokus o puč
V noci ze 12. na 13. září 1938 vypukl v českém pohraničí pečlivě připravovaný a Berlínem financovaný pokus o puč sudetských Němců. V jeho čele stál Konrád Henlein, bývalý učitel tělocviku, ale hlavně předseda SdP. Povstání bylo součástí plánovaných událostí, k nimž během roku 1938 docházelo a které vyvrcholily na konci září podpisem Mnichovské dohody.
„Velká část našeho národa je vydána, zdánlivě bezbranná, hanebnému vydírání. Mluvím o Československu… převážná většina obyvatel tohoto státu byla nucena, aniž by se jí někdo ptal, přijmout tuto konstrukci vyrobenou ve Versailles a podřídit se jí. Jako pravá demokracie začala pak v tomto státě potlačovat většinu obyvatelstva, týrat ji a připravovat o její životní práva… Poměry v tomto státě jsou, jak je obecně známo, nesnesitelné. Bída sudetských Němců je nevýslovná. Chtějí je zničit…Bezprávnost těchto lidí musí jednou skončit. Konstrukce, kterou si dovolili versailleští státníci kdysi, když vyvolali v život nenormální útvar ‚Tschechei‘, byla nesprávná…Pan Beneš takticky manévruje, mluví a chce organizovat jednání podle ženevského vzoru a dávat malé dárky na uklidnění. Tak to natrvalo nejde… Žádám, aby potlačování tři a půl milionu Němců v Československu přestalo a místo toho aby se jim dostalo svobodného práva sebeurčení… Němci v Československu nejsou ani bezbranní, ani opuštěni!“ zaznělo 12. září 1938 z úst Adolfa Hitlera na sjezdu NSDAP v Norimberku.
Jeho štvavý projev byl signálem k propuknutí pokusu o násilný převrat v Československu. Krátce po odvysílání Hitlerovy řeči vyrazily do ulic ozbrojené skupinky Němců, příznivců a voličů Henleinovy Sudetoněmecké strany SdP.
Puč však nebyl reakcí na Hitlerovo vystoupení. Byl plánován a připravován dlouho předtím. SdP během celého roku 1938 podněcovala incidenty v pohraničí a podílela se na pašování zbraní z Německa. Rovněž se snažila vyprovokovat československé úřady k zásahu, jenž by posloužil jako záminka pro zásah z Německa. Jenže všechny pokusy byly marné. A když 10. září pronesl prezident Beneš v rozhlase projev, ve kterém zdůraznil, že Československo je země demokratická, založená na principech shody a míru, bylo jasné, že bude třeba nějaký…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele Týdeníku FORUM
Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.