Němcová: Babišovi by nahrálo vypadnutí menších stran. Nepodléhejme nálepkám, že se nedá nic dělat

Poslankyně ODS Miroslava Němcová (ČTK)

Poslankyně ODS Miroslava Němcová | FOTO: ČTK

Na volebním kongresu ODS vystoupil v sobotu staronový šéf strany s ambiciózním projevem, na jehož konci má být návrat strany do Strakovy akademie. Výzva má ale spoustu úskalí, kterých si je vědoma i poslankyně Miroslava Němcová. V rozhovoru  pro deník FORUM 24 mluvila nejenom o přítomnosti, ale především budoucnosti opoziční spolupráce.

V kandidátském projevu Petra Fialy zaznělo, že by do voleb měly jít tři, nikoli pět středopravicových subjektů. Cítíte všeobecnou poptávku?

Určitě se volání po spolupráci se ozývá nejenom zvenku, ale i zevnitř. Koneckonců slyšeli jsme to i od všech předsedů, kteří byli našimi hosty na dnešním kongresu. Myslím si, že spolupráce je důležitá nejenom v obyčejném lidském životě, když si rodina a sousedé pomáhají, ale stejně tak, když si strany lidsky sednou a mají k sobě programově blízko, tak by byla škoda takovouto příležitost promarnit.

Na druhou stranu, když se podíváme na současný vývoj… Tak jen namátkou, před krajskými volbami se STAN rozhádali s TOP 09 a šéf pirátských poslanců rovnou volá po zániku TOP 09. Jaká nyní panuje atmosféra mezi stranami?

Nepochybně je to strašně těžký úkol. Jestli se podaří spolupráci přetavit do nějaké předvolební koaliční dohody, to nedovedu vůbec odhadnout. Ale kdyby se podařilo ji přetavit alespoň do povolební spolupráce a vytvoření středopravicové vlády, byla bych velmi ráda.

Alexandr Vondra (FB Alexandr Vondra)

Nehrozí ale hlavně aktuálně to, že kdyby se TOP 09, STAN a KDU-ČSL nedohodly, tak vytvoří další vládu Andrej Babiš? Existuje bez nich vůbec šance vytvořit vládu, o které tu dnes mluvil váš předseda?

Bez debat by vypadnutí těchto stran nahrálo Andreji Babišovi. Ale to je přesně to, co si musí středopravicové spektrum zvážit. Na jednu stranu si konkurujeme, ale na tu druhou musíme být partnery, kteří jsou schopni sestavit společnou vládu. A tudíž není žádoucí, aby tyto strany vypadly. A právě proto si myslím, že budeme nakonec svědky zvýšených snah o vytvoření středopravicových bloků.

Jaký konkrétní bod považujete z projevu pana Fialy za nejdůležitější, aby se to podařilo?

Tak v tuhle chvíli považuji za prioritu výzvu, abychom nebyli malomyslní, abychom si věřili, že to, co jako členové Občanské demokratické strany posledních třicet let říkáme a stále v to věříme,  je nadále platné. Nesmíme podlehnout nálepkám, že se stejně nedá nic dělat a všechno je dané. Jestli se nakopneme zevnitř, tak je změna možná, ale pokud ne, tak můžeme mít tisíc báječných plánů, co uděláme, od školství po životní prostředí, ale bez vnitřního přesvědčení a nadšení to nepůjde.

Cítíte nadšení zde na sněmu?

Ano, tady to cítím.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články