Sověti nás nechali normálně žít, řekl Filip. Němcová popsala, jak to vypadalo

Senátorka za ODS Miroslava Němcová (ČTK)

Senátorka za ODS Miroslava Němcová | FOTO: ČTK

Senátorka Miroslava Němcová (ODS) se na pietním aktu před budovou Českého rozhlasu pustila do šéfa komunistů Vojtěcha Filipa. Při svém projevu připomněla jeho nedávný výrok, že je diktatura Evropské unie a NATO nesrovnatelná s tou sovětskou.

„Diktatura EU a NATO je nesrovnatelná s tou sovětskou, poněvadž ta bruselsko-washingtonská sebrala evropským státům suverenitu a snaží se jim odebrat nebo zničit i národní identitu. Myslím, že na takové zotročení nejen Brežněv, ale nikdo jiný z tehdejších politických představitelů snad ani nepomyslel,“ napsal Vojtěch Filip ve čtvrtečních komunistických Haló novinách.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

„Je jisté, že při každé koordinaci v jistých ohledech jsme jako součást RVHP a Varšavské smlouvy museli respektovat společné cíle nebo, chcete-li, poslouchat, ale jinak nás Sověti nechali normálně žít,“ pokračoval šéf komunistů.

Jeho výrok rozčílil senátorku Miroslavu Němcovou, která se do Filipa pustila ve svém sobotním projevu před budovou Českého rozhlasu. Tam si lidé připomínali třiapadesát let od okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. „V této souvislosti musím zmínit nedávná slova jednoho z vysokých ústavních činitelů naší země, prvního místopředsedy poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa,“ prohlásila politička.

„První místopředseda poslanecké sněmovny demokratické země považuje za normální žít tak, jak by to v jeho představách vypadalo, tedy zavírat, mučit, věšet odpůrce totalitního režimu. Ukrást majetek všech živnostníků a podnikatelů, rozprášit církve a náboženské společnosti, vidlemi vyhazovat vzácné knihy, starobylé tisky, ničit památky, zkolektivizovat venkov, cenzurovat média, zakázat práci umělcům, zničit hospodářství a zdevastovat přírodu,“ řekla Němcová.

FORUM 24 (archiv)

„To podle prvního místopředsedy poslanecké sněmovny znamená žít normálně,“ pokračovala Němcová s tím, že se proti slovům Filipa musí ohradit. „Tento výčet mi připomíná všechny teroristy současného světa, kteří mají úplně stejný cíl: Pomocí teroru zničit svobodnou vůli, svobodný život každého jednotlivce a podrobit ho totalitní moci,“ uvedla senátorka.

„Za sebe musím říct, že považuji za hanbu, že jsme dovolili, aby představitelé komunistické strany zaujímali vysoké ústavní posty. A připomenu – ne proto, abych se chválila, ale proto, aby to bylo v paměti – že v letech 2010 až 2013, kdy jsem byla předsedkyní poslanecké sněmovny, tak jsem se rozhodla, že přijmu tuto vysokou ústavní pozici pouze za podmínky, že ve vedení sněmovny nikdo z komunistů nebude. A to se taky stalo,“ připomněla Němcová.

Senátorka zároveň upozornila, že se mnohých vzpomínkových akcí, které souvisí s bojem o svobodu, nemohou účastnit někteří naši nejvyšší ústavní činitelé. „Svým minulým životem nebo svými současnými skutky podrážejí principy a hodnoty demokratického státu,“ uzavřela.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]