Němec poskytoval neveřejné dokumenty Rusům, dostal podmínku

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Během čtvrtka byl v Berlíně uložen dvouletý podmíněný trest šestapadesátiletému muži, jenž se rozhodl poskytnout ruské vojenské rozvědce GRU kopie plánu budovy Spolkového sněmu. Rozsudek zatím nenabyl právní moci.

Zaměstnanec soukromé firmy, v německých médiích známý jako Jens F., měl ve Spolkovém sněmu na starost údržbu a opravu elektronických zařízení. Právě díky tomu se mohl dostat k veřejně nedostupným plánům budovy, vytvořit kopie a ty pak následně elektronickou cestou poslat do Ruska. I přesto,  že tyto dokumenty nepodléhají státnímu tajemství, dle ARD mohou být pro zahraniční zpravodajské služby hodnotnou informací. Přesné znalosti půdorysu jsou velmi cenné například při plánování sabotáže v době krize.

Motiv činu

Proč se Jens F. k tomuto činu odhodlal, je stále nezodpovězenou otázkou. Dle portálu dw.com není jasné, zda zaměstnanec soukromé firmy nabídl Rusům svoje služby, nebo mu byl tento úkol nařízen ze strany ruské rozvědky.

Informace o jeho minulosti ale v každém případe potvrzují, že k ruským tajným službám měl blízko už v období komunistické nadvlády ve východním Německu. Pozice důstojníka tankové divize východoněmecké armády a spolupráce se Stassi, obávanou státní bezpečnostní službou NDR, jsou bezesporu zkušenostmi, jež obžalovanému při soudním líčení nepomohly.

Trest

Navzdory tomu, že žalobci pro Jense F. požadovali trest dva roky a devět měsíců nepodmíněně, první trestní senát odvolacího soudu odpovědný za případy národní bezpečnosti udělil šestapadesátiletému Němci na dva roky trest podmíněný. Současně mu bylo nařízeno zaplatit částku patnáct tisíc eur (385 tisíc korun).

Rozsudek zatím nenabyl právní moci.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]