Ve včera odvysílaném dokumentu německé televize ZDF „Snadné podvádění – jak peníze EU mizí ve východní Evropě“ se Česká republika ocitla po boku Rumunska a Orbánova Maďarska. Zejména v těchto zemích se totiž peníze z Fondů EU míjejí účinkem a slouží k financování autoritářských režimů. Co přesně stálo za výběrem oněch tří zemí, resp. čím Andrej Babiš Česku zajistil nezastupitelné místo v epizodě dokumentu o zpronevěře unijních peněz, vysvětluje v exkluzivním rozhovoru pro Forum24 jeho spoluautorka, dlouholetá a oceněná novinářka televize ZDF Britta Hilpertová.
Co mají společného Česká republika, Maďarsko a Rumunsko, že ve vašem dokumentárním filmu – ze všech zemí tzv. východního bloku – posloužily jako příklad zpronevěry dotačních peněz z Evropské unie?
K podvodům s prostředky Evropské unie dochází ve všech zemích, včetně Německa. Zvláštností České republiky, Maďarska a Rumunska je, že prostředky EU v těchto zemích, ať už přímo, či nepřímo, slouží také k upevnění vládnoucí moci.
[ctete postid=“244384″ title=“Vychází Speciál FORUM. Mapuje důsledky pěti let Babiše ve státních funkcích“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Screenshot-2019-04-14-21.10.00-385×230.png“ excerpt=“Redakce deníku FORUM 24 vydává speciální publikaci k pěti letům politické hegemonie “ permalink=“https://forum24.cz/vychazi-specialni-publikace-forum-mapujeme-dusledky-peti-let-babise-ve-statnich-funkcich/“]244384[/ctete]
Proč jste se nezabývali raději Bulharskem než Českou republikou – je to také členská země EU, se zvlášť závažnými korupčními kauzami a mafií vrostlou do nejvyšších politických struktur…
Dlouho jsme zvažovali, zda se raději nezaměříme na Bulharsko než na Rumunsko, rozhodli jsme se ale pro Rumunsko, protože právě předsedá Radě EU a protože tamní politická elita, která je prokazatelně zapletená do podvodného nakládání s prostředky EU, výrazně usiluje o oslabení právního státu tak, aby si zachovala beztrestnost.
Českou republiku jsme považovali za důležitou proto, že je to vůbec poprvé, co nějakého předsedu vlády vyšetřuje Evropská komise kvůli jeho vlastnímu střetu zájmů. V této souvislosti je také třeba připomenout, že platby EU koncernu Agrofert, jehož konečným beneficientem Andrej Babiš oklikou přes svěřenský fond pořád ještě je, Komise zastavila.
Pokud jde o Orbánovo Maďarsko, to mluví samo za sebe.
Co vás v České republice nejvíce překvapilo?
V České republice mě překvapilo, co všechno je ještě legální. Evropská unie ponechává úpravu vyplácení prostředků z mnoha fondů EU i kontrolu na národních státech.
Od doby, kdy Andrej Babiš zastává politické funkce, se pravidla změnila v prospěch větších podniků, což konstatoval dokonce i český Nejvyšší kontrolní úřad.
Kromě toho mě překvapilo, že české úřady nadále vyplácejí dotace podnikům Agrofertu, ačkoliv je EU zastavila.
[ctete postid=“244995″ title=“Dokument německé TV: Brusel dotacemi autoritářům financuje zánik evropských hodnot“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/ZDF-Babiš-385×230.png“ excerpt=“Aktuální dokument německé televize, který věnuje velkou pozornost České republice a “ permalink=“https://forum24.cz/dokument-nemecke-tv-brusel-dotacemi-autoritarum-financuje-zanik-evropskych-hodnot/“]244995[/ctete]
Českého premiéra Babiše zmiňujete už i v krátké anotaci k vašemu dokumentárnímu filmu. Co na něm považujete za nejvíce pozoruhodné?
Nejvíce pozoruhodné bylo, jak nepokrytě Babiš na jedné straně kritizuje „Brusel“ za jeho výrazné vměšování, a na druhé straně se za jeho vlády mění pravidla vyplácení – navzdory protestu Evropské komise. Mimochodem také požaduje, aby Česko z větší míry samo rozhodovalo o tom, jak se peníze z EU budou rozdělovat. Přitom národní státy už nyní mají rozhodující slovo a koncern Agrofert na tom vydělává.
V anotaci k filmu jste označili Babiše za „liberála“ záměrně, nebo náhodou?
Jeho strana ANO je členem frakce evropských liberálů při EU. Považovala jsem za důležité vyjasnit, že všechny velké množiny stran mají potíže se „svými“ vládami. Fidesz Viktora Orbána je členem křesťanskodemokratického sdružení Evropské lidové strany.
Liviu Dragneas a jeho PSD je zas členem Evropských sociálních demokratů.
Mluvila jste během natáčení dokumentu s Babišovými lidmi, ať už z Agrofertu, nebo ANO? Zodpověděli uspokojivě Vaše dotazy? Jaký na Vás případně zanechali dojem?
Koncern Agrofert i Andrej Babiš žádost o rozhovor bohužel odmítli. Působilo to tak, že šlo spíše o jiné než časové důvody.
Byla by ta nejzávažnější zjištění, která jste učinili v České republice, myslitelná i v původních členských zemích EU?
Nemohu mluvit za všechny „původní“ členské země. V Německu by bylo nemyslitelné, aby nějaký obchodník s tak rozsáhlými zájmy ve vlastní zemi byl zvolen do rozhodující politické funkce. Jenže čeští voliči takto nakonec rozhodli. A Evropské unii nezbývá než tuto volbu akceptovat. Ze své pozice může jen tlačit na to, aby v případě „Babiš“ ustal střet zájmů mezi předsedou vlády a podnikatelem. A je povinností Andreje Babiše, aby se zasadil o totéž.
Video německé ZDF: ZDE
Britta Hilpertová (1966)
U ZDF začínala v roce 1992 stáží v londýnské redakci při vysokoškolském studiu na tamní univerzitě King’s Kollege. Po práci v německých televizních studiích působila několik let v Bruselu i Moskvě a od ledna 2018 vede vídeňské studio, které má na starost zpravodajství z České republiky i všech zemí východní Evropy.
Je laureátkou ceny Hannse Joachima Friedricha za televizní žurnalistiku.