Zatímco prokremelská scéna už po sociálních sítích šíří lživý podvržený tweet se zjevným účelem diskreditovat starostu Řeporyjí Pavla Novotného, o jeho záměru zbudovat pomník Ruské osvobozenecké armády a následné roztržce mezi Ruskem a dotyčným starostou obsáhle informují velká německá média.
Server levicového deníku Tageszeitung (TAZ) si dal záležet na popisu řeporyjského starosty coby svérázného chlapíka, když připomněl jeho éru bulvárního novináře.
Na závěr pak TAZ neváhal označit předčasný návrat českého vládního letadla z Ruska za „promptní odpověď“ na Novotného dopis Putinovi.
Každé z německých médií, které se příběhu o roztržce mezi Kremlem a pražskou městskou částí věnuje, přináší historický exkurs, v němž připomíná roli vlasovců. Die Welt pak podrážděnou reakci Kremlu na Novotného záměr vysvětluje „vědomým a důrazně nekritickým navazováním současného Ruska na Stalinovu éru“.
Server zpravodajské televize n-tv zas cituje z dopisu Novotného Vladimiru Putinovi, že nehodlá o věci s Ruskem diskutovat. Pozornost, které se v Evropě dostává mezinárodnímu sporu spočívajícímu na záměru pražské městské části, poněkud maří pokus Miloše Zemana vydávat celou věc za jakousi specialitu českých médií, když se ve svém pravidelném televizním vystoupení řečnicky zeptal „No a to také svědčí o našich médiích, ne?“