Německá policie odhalila plánovaný teroristický útok IS v Düsseldorfu

Eric Drooker

Policie v německém Düsseldorfu odhalila plánovaný teroristický útok členů organizace Islámský stát. Čtveřice mužů byla ve čtvrtek zatčena, do poslední chvíle se teroristé maskovali a dva z nich se vydávali za uprchlíky, napsal list Der Spiegel.

Podle informací  zpravodajského serveru minimálně jeden z mužů pobýval nějakou dobu v uprchlickém táboře. Zadržen byl policií až později v hotelu v Braniborsku. Další muži podezřelí z terorismu byli dopadeni v Severním Porýní-Vestfálsku a Bádensku-Württembersku.

Německý generální prokurátor Peter Frank uvedl, že 3 muži byli vysláni Islámským státem do Německa, aby zrealizovali plánovaný teroristický útok na Starém Městě v Düsseldorfu. Dva z mužů měli zaútočit za pomoci sebevražedné bomby poblíž aleje Heinricha Heina, kterou měli vyhodit do povětří. Následně další dva teroristé měli zbraněmi postřílet zbylé přeživší svědky.

Čtvrtý z mužů sedí podle německé policie ve vazbě ve Francii. Jeho úkolem bylo především předávat IS informace. Agentura DPA dále uvedla, že tento informátor byl registrován v Německu dne 11. září 2015 jako imigrant v malém městečku Bliesdorf bei Wriezen u Odry. Požádal také oficiálně o azyl, o jeho případu nebylo dosud rozhodnuto. Podle svědků muž tábor opustil před 5 měsíci a objevil se v něm poté opět až tento týden ve středu.

Mluvčí ministerstva vnitra v Berlíně řekl, že situace je stále vážná, a zvýšené riziko teroristických útoků v Německu i jiných zemích ve střední Evropě stále existuje.

Federální prokurátor viní tři muže ze skupiny z členství v zahraniční teroristické organizaci. Před soud byli předvedeni v Karlsruhe hned ve čtvrtek po svém zadržení. Poslední z mužů je stále vyšetřován a viněn dosud pouze z podpory teroristické organizace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]