Německá policie zatkla 45letého muže v souvislosti vraždou vysoce postaveného úředníka místní správy a člena vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Waltera Lübckeho. Dotyčný muž měl podle informací deníku Frankfirter Allgemeine Zeitung (FAZ) kontakty mezi pravicovými extremisty. Jak později upřesnil server Focus.de, zatčený Stephan E. byl podle informací médií členem extremistické skupiny obdivující Adolfa Hitlera, která si říká „Combat 18“.

Policie při vyšetřování vraždy předsedy vládního obvodu Kassel Waltera Lübckeho shromáždila důkazy svědčící o tom, že zločin měl politické pozadí. Policie zatkla podezřelého v sobotu a uvalila na něj vyšetřovací vazbu.

Podle informací deníku FAZ se jedná o člověka, který se v minulosti angažoval na krajně pravicové scéně. Policie prověřuje, nakolik byl dotyčný ve zmíněných kruzích aktivní i v nedávné minulosti.

Kriminalisté podezřelého identifikovali podle stopy DNA nalezené na místě činu. Muž byl policii údajně známý. Prokuratura v Kasselu spolu s hesenským zemským kriminálním úřadem zatím oficiálně sdělily jen to, že muže zatkli kolem druhé hodiny v noci ze soboty na neděli. Podrobnosti o podezřelém muži v neděli nechtěli uvádět, už dnes však hodlají říci více k možnému pozadí této vraždy.

Úřady ještě v neděli neměly jasno v tom, zda se jednalo o jednorázový čin, či zda s ním jsou spojené i další vražedné plány. Právě to policie u výslechu zjišťuje.

Na Lübckeho, jehož objevil u něj doma příbuzný půl hodiny po půlnoci se střelným zraněním hlavy, podle policie někdo vystřelil z bezprostřední blízkosti. O motivu vraždy policie nechtěla spekulovat, podle serveru Spiegel.de nicméně čelil výhružkám smrtí. Anonymy mohly souviset s rozpory vyvolanými na obecním shromáždění v Severním Hesensku roce 2015, kde Lübcke při bouřlivé debatě prosazoval stavbu tábora pro uprchlíky, za což ho stihla ostrá kritika.

Případ vraždy německého komunálního politika je určitým varováním i do České republiky. V zemi, kde muž zneužívající autoritu prezidentského úřadu vtipkuje o vraždách novinářů a je jedna ruka s xenofoby a populisty, je jen otázkou času, než se někdo pokusí o něco podobného.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner