Německá prokuratura připisuje vraždu Čečence v Berlíně ruské vládě

Pravděpodobný vrah z berlínského parku  Vadim Krasikov trénoval střelbu v areálu FSB, zjistil Bellingcat.  (Bellingcat)

Pravděpodobný vrah z berlínského parku Vadim Krasikov trénoval střelbu v areálu FSB, zjistil Bellingcat. | FOTO: Bellingcat

Německé nejvyšší státní zastupitelství je přesvědčeno o tom, že loňskou vraždu Čečence Zelimchana Changošviliho v centru Berlína si objednala Moskva. Stojí to v obžalobě, kterou ve čtvrtek na podezřelého Rusa německá prokuratura podala. Případ, který pozorovatelům připomíná pokus o zabití bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v britském městě Salisbury, výrazně zhoršil vztahy mezi oběma zeměmi.

Lidé v ruské ústřední vládě někdy před 18. červencem 2019 obžalovaného podle nejvyššího státního zastupitelství pověřili, aby oběť zlikvidoval. Důvodem bylo podle obžaloby protiruské angažmá Changošviliho, kterého nyní nejvyšší státní zastupitelství označuje jménem Tornike K. Muž, jenž později získal gruzínské občanství, bojoval proti Rusům například během druhé čečenské války (1999–2009).

Čtyřicetiletý Changošvili přišel o život 23. srpna, když ho ve čtvrti Moabit nedaleko centra Berlína útočník z bezprostřední blízkosti zezadu opakovaně zbraní s tlumičem střelil do hlavy. Moskva podíl na vraždě stejně jako v dalších podobných případech odmítá.

Podezřelým z činu je Rus Vadim Krasikov, který byl zadržen krátce po vraždě a od té doby je ve vazbě. Zakázku k vraždě Krasikov podle vyšetřovatelů přijal buď kvůli možné finanční odměně, nebo proto, že chtěl stejně jako Moskva zabít politického nepřítele.

Obžalovaný, jenž se původně představil jako Vadim Sokolov, měl podle médií číslo pasu, které ukazuje na napojení na ruskou vojenskou tajnou službu GRU. Zvláštní jsou i další okolnosti. Po Rusovi kvůli podezření z vraždy z roku 2013, jejíž provedení bylo nápadně podobné zastřelení Changošviliho, od dubna 2014 až do července 2015 pátraly ruské úřady. Jen dva měsíce poté, co smazaly informaci o pátrání, byl poprvé vystaven osobní doklad na jméno Vadim Sokolov s fotografií velmi podobnou Krasikovovi. Podle německých médií je tak pravděpodobné, že Krasikova ruské úřady našly, naverbovaly a vystavily mu falešný pas.

Berlín loni v prosinci kvůli vraždě Changošviliho a kvůli nedostatečné spolupráci Moskvy při vyšetřování vyhostil dva ruské diplomaty. Rusko reagovalo recipročním krokem. Šéf německé diplomacie Heiko Maas dnes nevyloučil nová opatření. Další kroky si podle něj Berlín výslovně ponechává k dispozici. Na dnešek si ministerstvo zahraničí předvolalo ruského velvyslance.

Poslanec a zahraničněpolitický koordinátor konzervativní koalice CDU/CSU ve Spolkovém sněmu Jürgen Hardt sdělil, že Německo by mělo v reakci na zjištění prokuratury zvážit další protiruské sankce. „Dokud budou ruští vrcholní představitelé chránit pachatele vraždy ve (čtvrti) Tiergarten, spolková vláda se nesmí zdráhat uvalit sankce. K tomuto kroku musí rovněž získat naše evropské partnery,“ řekl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]