Německá vláda schválila rozsáhlou konkrétní pomoc živnostníkům

Facebook

Ilustrační snímek | FOTO: Facebook

Krize způsobená čínským koronavirem naplno dolehla na živnostníky, a to nejvíc na ty nejmenší z nich. Právě jim a osobám samostatně výdělečně činným je v Německu určený rozsáhlý program pomoci, který tamní vláda schválila už včera a který čerpá z k tomu vyčleněné částky 50 miliard eur.

Spolková vláda v otázce ohrožených živnostníků jedná rychle, a hlavně přišla se zjevně účinnou pomocí. Vyplývá to z dopisu, který posílají v Německu živnostenské komory svým členům živnostníkům. V tomto případě jde o cech keramických řemeslníků a umělců.

„Nikdo teď neví, kdy budeme moci znovu pořádat trhy, proto je mimořádně důležité ustát další týdny a případně i měsíce. Včera spolková vláda rozhodla o rozsáhlém programu pomoci osobám samostatně výdělečně činným a těm nejmenším podnikům,“ stojí v úvodu dopisu. Zmíněné sdružení v něm dále odkazuje na ministra hospodářství a jeho upřesnění, že se peníze mají vyplácet prostřednictvím jednotlivých zemských institucí od příštího týdne.

Žadatelé se o pomoc budou moci přihlásit ještě tento týden, nejpozději však v příštím týdnu, ujišťuje zmíněný cech své členy z řad keramických řemeslníků a umělců a pochvaluje si internetovou stránku Corona-sofort s „průběžně aktualizovanými“ informacemi, skýtající „dokonalý přehled“.

Z „Corona sofort“ lze vyčíst, že například v Bádensku-Württembersku činí okamžitá pomoc 9000 eur na tři měsíce pro oprávněné žadatele s až pěti zaměstnanci. Pomoc 15 tisíc eur mají dostat žadatelé zaměstnávající do deseti lidí a majitelé podniků do 50 zaměstnanců dostanou 30 tisíc eur.

Státní intervence je za daných okolností oboustranně výhodná. Jakmile totiž krizí zasažený podnikatel přeruší činnost, propustí zaměstnance a všichni skončí v sociální síti, popsal deníku FORUM 24 provozovatel čajovny a penzionu v západočeských Štáhlavicích Ivo Hucl. „Bude to dražší a návrat do normálu bude trvat o mnoho měsíců déle,“ shrnul živnostník.

Také česká vláda měla o svém opatření hlasovat už v pondělí, ale odložila to. Návrh má projednávat dnes.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner