Německé Gepardy budou na Ukrajině střílet norskými náboji

Z Německa přijede na Ukrajinu protiletadlový systém Gepard. (Hans-Hermann Bühling, wikimedia, CC BY-SA 3.0)

Z Německa přijede na Ukrajinu protiletadlový systém Gepard. | FOTO: Hans-Hermann Bühling, wikimedia, CC BY-SA 3.0

Německu se konečně podařilo vyřešit problém s municí pro samohybné protiletadlové systémy Flakpanzer Gepard. Když s dodávkou nábojů z Jižní Ameriky nesouhlasilo Švýcarsko, které je vyrobilo, museli se Němci poohlédnout jinde. A nakonec byli úspěšní v Norsku.

Podle deníku Spiegel se po několikatýdenním úsilí německému úřadu vlády ve spolupráci s norským ministerstvem obrany podařilo najít výrobce, který může vyrábět další munici. Zásobování systému Gepard je totiž poměrně problematické vzhledem k jeho kadenci a zásobě pouhých 60 000 nábojů ráže 35 mm, které mělo Německo k dispozici. Gepard totiž dokáže vypálit za minutu až 550 nábojů. Veškeré německé zásoby by tak vystačily na necelé dvě hodiny palby.

(Týdeník FORUM)

Koncem minulého týdne bylo oznámeno, že norský výrobce dokáže speciální 35mm náboje vyrábět v požadované kvalitě. Již příští týden se mají na střelnici Bundeswehru v Putlosu ve Šlesvicku-Holštýnsku uskutečnit testy s norským střelivem.

Přesunu 30 Gepardů na Ukrajinu tak již nebude nic bránit. Výrobce již v Německu školí ukrajinské vojáky, kteří budou s Gepardy bránit města a další kritickou infrastrukturu před ruskými agresory.

Pokud vše půjde podle předpokládaného plánu, měly by být první systémy dodány na Ukrajinu již do konce července.

Protiletadlový systém Gepard je umístěn na pásovém podvozku a tvoří jej dvojice kanonů Oerlikon ráže 35 mm. Je vybaven radiolokátory, které dokážou sledovat zachycený cíl, aniž by přestaly pátrat po dalších. Kanony dokážou pálit rychlostí 550 ran za minutu, což jim při zásobě 680 střel pro obě hlavně vydrží na nepřetržitou palbu po dobu 37 sekund. Geparda lze kromě letadel či vrtulníků použít i v boji proti pozemním cílům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]