Německé volební preference: Na katastrofální neúspěch CDU/CSU to zatím nevypadá

Spolková kancléřka Angela Merkelová (telegraph.co.uk)

Spolková kancléřka Angela Merkelová | FOTO: telegraph.co.uk

Zaujalo mne, jak skoupé informace o stavu volebních preferencí v Německu přinášejí české noviny (tedy Právo a obě babišoviny). Viníkem je, pokud tomu dobře rozumím, agentura ČTK (tedy její zpráva). Nikde například není uvedeno, jak je na tom druhá největší strana, sociální demokracie SPD, což je přece důležitá informace.

Přitom na internetu se dá dohledat během jedné minuty tabulka, z níž plyne: za prvé, že pokud jde o pokles preferencí CDU/CSU, je citovaná agentura INSA zdaleka nejradikálnější (další předpovídají pro CDU/CSU výsledek o 5–7 % lepší). Za druhé, že to, co CDU/CSU ztratila, v podstatě získala populistická AfD (Alternativa pro Německo). Za třetí, že SPD oproti volbám z roku 2013 taky ztrácí, jen výrazněji méně (cca 3 %).

Něco z toho bude efekt „vládní strany“, za něco může problematická uprchlická politika kabinetu Angely Merkelové. Zelení, Levice a liberální FDP malounko získaly, což je zase efekt opozičních stran, a vypadá to, jako by ty první dvě získaly na konto SPD. Sociální demokraté mají přitom pořád výraznou, minimálně 10% ztrátu na CDU/CSU.

Situace je tedy takříkajíc „natřesená“, a pokud v nadcházejících třech zemských volbách (v Sasku-Anhaltsku, Bádensku-Würtembersku, Porýní-Falci) CDU výrazně utrpí – CSU v nich ovšem nefiguruje, ale dopad to bude mít na celou tradiční volební koalici CDU/CSU – bude to pro ni znamenat jakési interní zemětřesení.

Situace je ovšem poměrně nepřehledná: V Sasku-Anhaltsku vládne velká koalice, v Porýní-Falci sociální demokraté se Zelenými (zde má CDU/CSU šanci, vede ji Julia Klöcknerová, která v uprchlické krizi zaujímá o něco tvrdší postoje než Angela Merkelová), v Bádensku-Würtembersku totéž, jen v obráceném gardu.

Nesleduju německou politiku soustavně a podrobně, nicméně na nějaký katastrofální neúspěch CDU/CSU to zatím nevypadá (jak vidno, jsem pesimista). Pokud se ovšem do voleb v březnu nestane něco strašného, což se v nynější vzrušené době nedá úplně vyloučit.

Poznámka vyšla v internetovém politickém zápisníku Bohumila Doležala Události.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]