Německo chce jednat s deseti zeměmi o otvírání hranic

handelsblatt.com

Německé hranice | FOTO: handelsblatt.com

Německý ministr zahraničí Heiko Maas příští týden uspořádá videokonferenci se zástupci deseti zemí, do nichž Němci rádi jezdí na dovolenou, aby se společně pokusili zkoordinovat otevírání hranic. 

Videokonference chystané německou diplomacií se má zúčastnit, Česko, Španělsko, Itálie, Rakousko, Řecko, Chorvatsko, Portugalsko, Malta, Slovinsko, Kypr a Bulharsko.

V Německu platí až do 14. června varování před cestami do celého světa. Ministr zahraničí Maas počítá s tím, že se po tomto datu bude postupně rušit za předpokladu, že pandemie způsobená koronavirem bude v daných zemích na ústupu. Jako první by se varování mělo zrušit pro evropské státy.

Už teď německé spolkové země postupně ruší v dubnu zavedené opatření o povinné dvoutýdenní karanténě pro lidi, kteří do Spolkové republiky přicestují. V Dolním Sasku ho pozastavil soud, protože podle něj bylo příliš široce pojaté, v Severním Porýní-Vestfálsku ho zase zrušila vláda. Její krok se týká všech občanů zemí EU, Británie, Švýcarska, Lichtenštejnska, Norska a Islandu. V dalších dnech to mají učinit i ostatní spolkové země.

Litva, Lotyšsko a Estonsko o půlnoci otevřely společné hranice. Občané všech tří pobaltských států se budou nyní moci bez omezení pohybovat od jižních břehů Finského zálivu po litevskou hranici s Polskem a Běloruskem. Otevírá se také Slovinsko. Tamní vláda jako první v Evropě oficiálně oznámila, že epidemie koronaviru v zemi skončila. Italové pak budou moci od června bez omezení cestovat po celé zemi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner