Německo chce zamezit polygamii mezi azylanty. Zakázat hodlá i vynucené sňatky

Eric Drooker

Německo nebude již nadále uznávat mnohočetná manželství, stejně tak chce postihovat i vynucené sňatky nezletilých dívek. „Žádný imigrant nesmí stavět své hodnoty a náboženské vyznání nad německé právo,“ prohlásil německý ministr vnitra Heiko Maas.

V některých muslimských zemích může mít muž až 5 manželek, německý právní systém polygamii přímo zakazuje. Obavy o rozšíření zvyklostí z těchto zemí vzrostly v Německu po imigrační vlně. V praxi byly u mnoha přistěhovalců podle BBC tyto zvyklosti dosud v tichosti tolerovány, což se podle Maase musí změnit.

Po smrti manžela například bylo možné rozdělit dědictví mezi 2 manželky.

Ministr vnitra se chce zasadit o to, aby tolerance polygamie z Německa zmizela. Podle něho se každý v Německu musí řídit platnými zákony, bez ohledu na dobu, kdy se do země přistěhoval. Zákaz by tak měl platit i pro vynucená manželství a nezletilé nevěsty. Jejich manželské svazky budou v Německu neplatné.

Obzvlášť se chce Maas zaměřit právě na nedospělé dívky, které žijí ve vynuceném manželství z donucení vlastních rodin. Jen v Bavorsku například úřad registruje na 550 takto vdaných dívek ve věku do 18 let, z toho 161 je mladších 16ti let.

Před nárůstem dětských sňatků nedávno varovala i organizace Save The Children, která tento jev zaznamenala v komunitách syrských uprchlíků v Jordánsku, Iráku a Libanonu. Sňatky mladých dívek mají podle tradice zabránit jejich sexuálnímu zneužití a strádání, rodině pak mají zachovat čest. Uprchlické rodiny navíc tímto způsobem řeší i svou špatnou ekonomickou situaci.

Naproti tomu podle odborníků dětské sňatky ohrožují normální duševní i fyzický vývoj dívek. To je také důvod, proč jsou zakázány Úmluvou o odstranění všech forem diskriminace žen. Právo svobodného a plného souhlasu se sňatkem obou stran je zakotveno ve Všeobecné deklaraci lidských práv.

V Německu soudy dosud rozhodovaly případ od případu, protože jednotné předpisy na postup v takových případech neměly k dispozici. Soud ve městě Bamberg tak například nedávno připustil platnost manželství dvou Syřanů – dívce je 16 let, muži 21.

V Německu je sice sňatek povolen až od 18 let, vy výjimečných případech je ale možné vstoupit do manželství i dříve (od 16ti let). Za souhlasu rodičů nezletilého či nezletilé, a pokud je jednomu z novomanželů více než 18. Všechny tyto předpoklady syrský pár splňoval.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]